Gençliğin Gelecek Tasavvuru

Hiçbirimiz hepimizden akıllı değiliz, ülkemize katacağımız değeri birlikte çoğaltabilir birlikte daha fazla değer üretebiliriz, anlayışına sahip Marmara bölgesi Anadolu Öğrenci Birliği (AÖB) mensubu üniversiteli öğrenciler 16-17 Nisanda Sakarya’nın Karasu ilçesinde “GELECEK TASAVVURUMUZ” konulu sempozyum çalışmasında bir araya geldiler.

 

Bilgilerin, tecrübelerin, umut ve heyecanların birbirlerine eklendiği, biz bilincinin geliştirildiği, Müslümanlar olarak daha fazla ümit var olmak için sebeplerin çoğaltıldığı, birlikte iş yapabilme kültürünün somut uygulamasının yapıldığı sempozyum programı, Okunan Kur’an’ı Kerim’in ardından; Mavera Düşünce ve Edebiyat Öğrenci Topluluğu Başkan yardımcısı Sakarya İlahiyat Fakültesi öğrencisi Selma Elmas’ın yaptığı açılış konuşması ile başladı. Selma Elmas özetle, “”bir Müslüman olarak içimizi sıkan, yüreğimizi burkan,  pratik yaşantımızda gel-gitler yaşamamıza neden olan sorunlarımızla bir Müslüman olarak mücadele edeceksek yerliği kaybetmeden evrensel olmanın yollarını aramamız zorunluluktur.  Günümüzün yaşam koşulları da bunu kaçınılmaz zorunluluk olarak ortaya çıkarmıştır, Bizler hayatın gürül gürül akışı içinde Müslüman bir genç, Müslüman bir üniversiteli olmayı başaramasak Müslümanlığımızı, pratik hayatın karşısında sekülerleştirmiş, dinimizi sınırlı zaman ve zeminlere hapsetmiş oluruz,…Zaman bendedir ve mekân bana aittir şuuruyla kalkmalı ve uyanmalı… Kuşanmalıyız, vakit inancı kuşanma vaktidir… Bu sebeple hep birlikte biz olmanın şuuruyla konuşmalı, sorular sormalı, şiirler okumalı ve marşlar söylemeliyiz…” dedi

 

Anadolu Platformu Genel Sekreteri Tarihçi-Yazar Hüseyin Özhazar DEĞİŞEN TÜRKİYE VE ORTADOĞU konulu konuşmasında “…bugünü anlayabilmemiz tarihi arka planını doğru anlamamız, tarihi çok iyi bilmemizle mümkün olacaktır. Tarihimizle ilglili, tarihimizin üzerimize yüklediği sorumlulukla ilgili bilgilendirici ve motive edici konuşması, gençlerin doğru bilinen birçok tarihi bilgiyi tashih etmesine ve daha fazla öğrenme isteğine yol açtı. Bu minvalde Anadolu coğrafyası ile Ortadoğu’nun ve Balkanların kadim ilişkisinden çarpıcı örneklerle bahseden Özhazar, yeni Türkiye’nin unuttuğu veya unutturulmaya çalışılan bu bağları yavaş yavaş hatırladığından bahsetti. Gençlerin bu coğrafyalarla ilişkilerini geliştirmelerinin elzem olduğunu belirten Özhazar, oralar da Anadoludur diyerek aslında konuyu en doğru şekilde özetledi.

 

AÖB Düşünce Akademisi Baş Danışmanı Ahmet Özcan Cumhuriyet Dönemi Gençlik HareketleriKonulu konuşmasında; Hem cumhuriyet dönemindeki kuşak hareketlerini, hem de solcu-sağcı kavgası adı altında gençliğin manipülasyonlara alet olmasından alacağımızı tedbirlerden bahsetti. Gençliğin yaptığı tüm siyasal mücadelelerde eğer varsa adalet vurgusu buna bizlerin sahip çıkması gerektiğini ifade etti. “…Genç olarak gelecek tasavvurumuzun evrensel olmalı ve tüm insanlık için adalet vurgusu bulunmalıdır… Gelecek tasavvurumuzu özgüven duygusu ile olmalı hasbi duygularla, korkmamalı korkuyu davranışlarımıza hâkim hale getirmemeliyiz… politik ahlaka sahip olmalı bu ahlakın farklı siyasi düşüncelerin de fikirlerini öğrenmeyi içerdiğini gözetmeliyiz. Farklı kaynakları okumaktan korkmamalı çevremize güven verecek ahlakımız, fikirlerimiz, davranışlarımız olmalı, imanımızı miras olarak devralmamalı imanımızı tahkiki iman düzeyine çıkarmalıyız. Çevremizde yeni bir dönem başlarken sorumluluğumuzun farkında olarak yaşmalı bugünümüzü ve geleceğimizi etnik fitneden uzak tutmalıyız. Bizler Müslümanlarla Peygamberimizde ümmet ve tüm insanlarla da Ademin çocukları olmak bakımından insanlıkta kardeşiz…”

 

Daha sonra program Mehmet Tosun’un yönettiği  “ ÜNİVERSİTEDE MÜSLÜMAN GENÇ OLMAK” üzerine yaptıkları forumla devam etti. Öğrencilerin çok yönlü olarak kazanım gerçekleştirdikleri. Müslüman olmanın Müslüman genç olmaktan önce geldiğinin, Üniversitenin hayatımızın bir bölümü olduğu, öncesi ve sonrasından kopuk düşünmememiz gerektiği gibi başka tespitlerin ve pratik önerilerin yapıldığı,   Forum çalışması kendimize ve topluma söyleyecek ne kadar sözümüzün olduğunu ortaya çıkardı.

 

Forum üniversitede açı tatlı yaşadıkları tecrübelerini aktaran Şirin Çevik ve Elif Ateş ablalarımızın kimi zaman duygusallaştıran, kimi zaman güldüren ama baştan sona samimiyet içeren ve bizlere yaşadığımız anın sorumluluklarını hatırlatan konuşmaları devam etti.   Bizlere “Kendi hikâyemizi yaşadık, sizin döneminizin şartları ve mücadele pratiği daha farklı ve sizde kendi hikâyenizi yazmalısınız…”uyarısı ile konuşmalarını sonlandırdılar. Bize hatıraların ne kadar kıymetli olacağını öğreten, iyi yaşanmış bir geçmişin kıymetinin hiçbir zaman azalmayıp hep bir kıymetli hazine olduğunu öğreten konuşmaları biz AÖB gençleri için kıymetli bir anı olarak hafızamızda müstesna yerini almıştır

 

İDSB (İslam Dünyası STKlar Birliği) Genel Koord. Yrd. Fatih Öner İslam Dünyası Gençlik Hareketleribaşlıklı konuşmasında tüm dünyadaki duyarlı Müslüman gençlerin yaptıkları, örgütlenmeleri, toplumsal etkinlik düzeyleri hakkında geniş yelpazede anlatım gerçekleştirdi. Konuşmasını ATB mensubu gençlere “Dünyadaki üniversiteli arkadaşlarla iletişim imkânları oluşturmalı, Türkiye’de yaptığınız çalışmaları dünyaya duyurmalıyız.” Tavsiyesi ile konuşmasın tamamladı.  

 

AÖB İstanbul Bölgesi Koordinatörü Emrah Atila Talebe Birliğinin Gelecek Ufku adlı konuşmasında; AÖB neden var? Sorusu çerçevesinde “Kadim geleneğimizin tecrübelerine dayanarak, insanlığa dönük anlayışla insanlığı vahye göre ve çağın diliyle inşa etme çabası içerisinde olmak, bu amacın önce kendi şahsiyetimizi vahye göre inşa etmekle mümkün olduğunun farkında olan gençlerle, kendi coğrafyamızdan başlayarak dayanışma içerisinde olmak için var.” Cevabının ardından; “…Kendimizi geleceğe hazırlarken Hep birlikte –Sorumluluklarının farkında insan yetiştireceğiz. -Geleneğimize sahip çıkacağız.- Coğrafyamıza sahip çıkacağız.- Coğrafyamızı kimsenin sömürmesine izin vermeyeceğiz…” niyet ve deklarasyonuyla cümlelerini tamamladı.

           

Sempozyum Programı;

²  Toplumsal Değişimde Üniversiteli olmanın Rolü

²  Toplumsal Değişimde İletişimin Rolü            

²  Nasıl Bir Eğitim Tasavvur Ediyoruz?

²  Nasıl Bir Muhalefet Dili Kurmamız Gerekir

²  Nasıl Bir Yönetim (İmkân ve İktidar kullanımı)

²  Nasıl Bir Toplumsallık (Değerlerimizin Toplumsallaşmasının Sağlanması)

²  Öz ve Biçim Arasında Üniversitede Bayan Olmak 

²  Üniversiteye Dönüşlerin (Aftan dolayı) Ortaya Çıkaracağı durumların değerlendirilmesi

 

Konularında yapılan atölye çalışmaları ile gece boyunca sürdü.

 

Pazar günü erken saatlerde başlayan program; Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fak. Dekan Yrd.     Doç. Dr. Hayati Yılmaz “ZİHNİYET İNŞASINDA SÜNNET BİLİNCİ” konu başlığında yaptığı sünnetin hayatımızda olması gereken yeri işaret eden, sünnet konusunda hassasiyetlerimizi kavileştiren Peygamberimizin İslam’ın anlaşılması ve yaşanmasındaki Mutlak örnekliğini belirten Ayetlerin açıklaması ile sürdürdüğü konuşmasını, sahabenin sünnet anlayışından verdiği örneklerle tamamladı. Gençlere ilmi düzeyi yüksek olduğu kadar Pratik faydası da öncelikli konuşması sempozyuma zenginlik katan bir sunumdu.

Öğrenci arkadaşlarla Hayati hocamızın yaptığı sünnet kaynakları ile ilgili ümmeti ayrıştıran, fırkalar oluşturan kaynak farklılıkları ile ilgili seviyeli tartışma ise sempozyum programlarının olmasa olmazlarından bir zenginlikti.

 

Öğrencilerin sahanın içinden konuştukları ÜNİVERSİTE ÇALIŞMALARINDA İYİ OLANA DAVET VE GÜZEL OLANA DAİR TEBLİĞ” başlıklı panel ise pratikte karşılaşılan sorunlara bizzat o pratiğin içinde olan insanımızın işlevselliği yüksek örnekleri ile zenginleştirdikleri çalışma daha nitelikli çalışmalara kaynaklık edecek düzeydeydi.

 

Alt başlıkları Nebevi Metotta Erkam bin Erkam’ın Evi’ni ve Nebevi Metotta Ashab-ı Suffa’yı ve Peygamber Efendimizin Davet Mektupları’nı Asrın Diline taşımak konulu olan panel panelistlerin süre şikâyetleri ile son buldu.

 

Her biri konu ile ilgilenenlere ışık tutan ve her öğrencinin aktif katılımları ile gerçekleşen atölye çalışmalarının sunumlarının yapılması ve Programın özetini ve amacını özetleyen sonuç bildirisinin okunması ile son buldu.

 

Öğrencilerimizin “bir sonraki buluşmamızı ne zaman gerçekleştiriyoruz?” diye sorup üç ay sonrasına gün istedikleri çalışma, tertip heyetinin ve katılımcıların beklentilerinin üzerinde bereketle sonuçlanmıştır.

 

Hazırlayan: Bayram Yılmaz-AÖB Marmara Bölgesi YİK üyesi.

 

Foto Galeri

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar