“Edebiyat ve Yeni Dönem”

Anadolu Öğrenci Birliği Marmara Üniversitesi İdeal Gençlik Kulübünün ilk etkinliği olan”Edebiyat ve Yeni Dönem” programı İzdiham Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Parlak’ın katılımıyla gerçekleşti.

Anadolu Öğrenci Birliği’nin tanıtım filmiyle başlayan program, İdeal Gençlik Kulübü Başkanı Mustafa Oruç’un konuşmasıyla devam etti. Oruç, kulübün açılmasına yardımcı olan, başta Talip Küçükcan olmak üzere herkese teşekkürlerini sundu.  Akabinde Oruç, sahneye Bülent Parlak ‘ı davet etti.
 
Bülent Parlak, kulübün ilk etkinliği olmasının, amatör heyecanların samimiyetinin, kendisini etkilediğini belirterek, kendisinin de masumiyet ve samimiyet arayışında olduğunu kaydetti.
 
 
İzdiham Dergisi’nin yayın aşamalarını anlatan Parlak,  zor olduğunu biliyordum ama vicdanımın sesini dinledim. Vicdanınızın sesini dinlerseniz, doğru olduğunu bildiğinizi yaparsyaparsanız görünüşte günlük kayıplarınız olabilir ancak ileride bunların birer kazanç olduğunu göreceksiniz. Biz İzdiham Dergisi’nde bunu gerçekleştirdik, dedi.
 
Yeni nesil edebiyatçılara seslenen Parlak, gençlik yıllarında kendisinin Dergah Dergisi’ne yolladığı bir şiir için sekiz ay beklediğini, yeni şairlerin, yazarların sabırlı olmaları, çok okumaları, çok çalışmaları gerektigini vurguladı.
 
Parlak, “Şimdiki gençlere bakıyorum, akıllarına bir mısra geliyor ve hemen sosyal medyada paylaşıyorlar. Ardından kendisini orada şair yazar olarak tanıtıyorlar. Bu işler öyle kolay değil, çok emek vermeniz lazım” sözleriyle sosyal medyadaki popüler edebiyat anlayışını eleştirdi.
 
Bülent Parlak, edebiyatın yanı sıra hayata dair verdiği nasihatlerle söyleşiye devam etti. Samimiyet vurgusu yapan Parlak, “Her zaman samimi olmanız gerekir, dostluğunuzda da, düşmanlığınızda da samimi olun. Sevmediğiniz insanlara dahi haksızlık yapmaktan korkun. Adaletinizi öfkenize yenik düşürmeniz yapacağınız en büyük hata olur. Öfkenizin adaleti ve asaleti olsun” dedi.
 
Parlak, bu dünya geçici, oyalanmamız lazım ama oyalanırken de arkadakilere güzel izler bırakmamız lazım, sözleriyle konuşmasını noktaladı.
 
Öğrencilerin sorularını cevapladıktan, Bülent Parlak’a plaket takdim edildi. Parlak’ın kitaplarını imzalamasının ardından program sona erdi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar