SONUÇ BİLDİRGESİ

                                                                             Anadolu Öğrenci Birliği İstanbul Bölgesi
                                                                          İslami Düşüncede Algılar ve Yönelişler Kampı
                                                                                        SONUÇ BİLDİRGESİ
Zekayı, ilmi ve aklı geçerli kılacak olan iradeyi saf dışı bırakmak isteyen, kokuşmuş ve kirli düşüncelerle toplum mühendisliği yapmak isteyen zihniyetin bizleri itmeye çalıştığı “28 Şubat”ların soğuk ve karanlığından bugünlere getiren Allah’a hamdolsun.
Ameli ve itikâdi akımların oluşmalarına sebep olan siyasi çatışmalar günümüze kadar etkisini sürdürmekte ve onarılmaz yaralara yol açmaktadır. Yalnızlık döneminin saflığını ve inancını, etkileşim döneminin entelektüel birikimini ve kıvrak zekasını bir araya getirip yeni dönemi inşa etmeye çalışacağız. Bizim uyacağımız din, Hz. Peygamberin getirip anlattığı dindir. Bunun dışındaki söylemler ya da hareketler İslam ve din değildir. Din dünyadan el etek çekmek değil, bizzat hayatın ta kendisidir. 
Global ve hegamonik bir proje olan modernizmin fıtrata aykırı yoz kültürüne karşı hikmet arayışı içerindeyiz. Sömürgeciliğin fizibilite raporu, keşif kolu olan oryantalizmin doğuyu batıya karşı aciz ve düşkün gösterdiğinin farkındayız. Adalet anlayışı çarpık olan batı, İslamı en ince detaylarına kadar öğrenip bizlere karşı bir silah olarak kullanmıştır. Oryantalist tezgahta yetişmiş sömürge aydınlarının(!) yıllarca toplumu şekillendirmeye çalıştıkları aşikardır. Bu durumda kendimizi ve dünyayı tanıyıp hakikati arayan, yaşadığı tarihi başkalarına yazdırmayan, ahir zaman korkusunu asrı saadet özleminin önüne geçirmeyen bir nesil olmalıyız. 
Zamandan ve zeminden münezzeh olmayan Kuran ve Sünnete sadık kalarak, zamanı doğru okumalı, zamanın ruhunu yakalamalı ve zamanın yüklediği sorumlulukların farkında olmalıyız. Yarına dair perspektif sunabilmemiz için mevcut pozisyonumuzun dışına çıkarak olaylara geniş çerçeveden bakarak yorumlamalıyız. Bu geniş bakışın entelektüel derinlik ve ahlaki asaletle mümkün olduğunun bilincindeyiz. 
Müslüman, içinde yaşadığı toplumun cennetidir. Allah’ın vahyidir, mesajıdır. Cezalandırıcı değildir. Arzı kirletip nefsi ifsad edenlere karşı arzı imar, nesli ıslah edenlerdeniz. Bilim, sanat, siyaset, iktisat ve teknik alanlarında sözü olmayanlar İslamcı olamazlar. Üzülerek ifade ediyoruz ki hala Osmanlı entelektüellerinin bıraktığı yerdeyiz. Bir dönem bedenleri köleleştirenler şimdi zihinleri köleleştiriyor. Önce normalleşmeli, bizlere giydirilen deli gömleklerini yırtıp atmalıyız. Bugün bilgi sistemimizi yeniden yorumlamamız gerekmektedir. Yeni bir fıkıh anlayışı, yeni bir siyaset doktrini, yeni bir iktisat modeli oluşturmamız gerekiyor. Yeniden aile tasavvuru ve emanet bilinci oluşturmamız lazım. 
Ne kendisi kalabilen ne başkası olabilen bizler ayağına diken batan kardeşimizin acısını hissetmeyi hatırlamalıyız. Bu his sınırları aşan bir tasavvurla ve örgütlenme ile olur. Dünya mazlumları için kelebek etkisine dönüşecek ve insanlığa umut ışığı olacak bir duruşa ihtiyacımız var. Bu duruş, Peygamberin izinden gidenlerin ve iz bırakanların davası, çabası, mücadelesidir. Anadolu Öğrenci Birliği’de bu duruşun ve mücadelenin takipçilerindendir.
Bizlerin önüne konulan hedef, iki günü bir olanın ziyanda olduğu bilincidir. Biliyoruz ki kazanımlarımızla yetinirsek muhafazakarlaşırız. Din Allah’ın oluncaya kadar üniversitelerde, meydanlarda, sokaklarda Tevhid, Adalet ve Özgürlük ateşini yakmaya devam edeceğiz.
                                                                                                                                                                  ANADOLU ÖĞRENCİ BİRLİĞİ

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar