“Okumak Şahit Olmaktır” programı Osmaniye’de Gerçekleşti

              26 Mart 2015 Perşembe günü saat 15:30’da Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Amfisinde Anadolu Egitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Koordinasyon Kurulu Üyesi Arastırmacı, Tarihçi Yazar Hüseyin ÖZHAZAR’in katılımıyla “Okumak Şahit Olmaktır” isimli konferans düzenlendi.
             OKÜ Amfi’de düzenlenen program Kulüp Başkanının konuşması ile başladı. Yarına sözü olan geçmişinden ilham alan ve geleceğe dair idealleri olan bir kulüp olduklarını ifade eden OKÜ Stratejik Düşünce Kulübü Başkanı Mücahit Emre Yüksek, “Bizler biliyoruz ki, sadece sahip olduğumuz diplomalar bizi nitelikli insan haline getirmez. Bizlere nitelik yaşayacağımız ve yaşatacağımız güzelliklerle gelir. Bu amaçla ne zaman arkadaşlarımızla bir araya gelsek, Ne yapabiliriz? sorusuna verdiğimiz cevap hep okumak oldu. Çünkü biz ilk emri oku olan dinin, insan olmak için okumak gerekir diyen Âşık Veysel’in kültürünün ve geleneğinin mirasçılarıyız. Bize göre iki kapak arasındaki kitaptan ibaret değildir okumak. Okumak, düşünmektir, anlamaktır, özgürleşmektir. Okumak şahit olmaktır yaşadığımız çağa, mekâna ve topluma” dedi. Stratejik Düşünce Kulübü Başkanı Mücahit Emre Yüksek konuşmasının son bölümünde hafta içi her gün 16 ile 17 arası Karacaoğlan Yerleşkesi içerisinde düzenledikleri açık havada kitap okuma etkinliğine öğrencileri davet etti.
              Program konuğu Araştırmacı, Tarihçi Yazar Hüseyin Özhazar ise “Tarihsel olarak önemli bir kavşaktayız. Bugünün kendine has sorumlulukları var. Dolayısıyla zamanı doğru okumak lazım. Okumak diyoruz. Okumanın insanı özgürleştirdiğini, ufkunu açtığını söylüyoruz. Burada okumanın bir metni alıp okumak anlamını taşımaması gerekiyor. Zamanı, tarihsel süreçleri iyi okumamız gerekir. Yaşadığımız dönemin farkında değil isek sorumluluğumuzun bilincinde değiliz demektir. Okumalarımızın en önemli tarafı bulunduğumuz zamanı doğru okumaktır” dedi.
              Programın sonunda Araştırmacı, Tarihçi Yazar Hüseyin Özhazar’a teşekkür belgesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Kayadelen tarafından verildi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar