Düşünce Akademisi Dersleri Anadolu Öğrenci Birliği Genel Merkezinde Gerçekleşti

Düşünce Akademisi Dersleri

Anadolu Öğrenci Birliği Genel Merkezinde Gerçekleşti.

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen Düşünce Akademisi, haftalık eğitimlerine devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı  kapsamında  desteklediği Düşünce Akademisi’nde bu haftaki dersleri  Hüseyin Özhazar, Abdullah Önal, Adem Apak, Esan Gül tarafından verildi.

Abdullah Önal:

Devlet Kavramı; Antik çağda ve daha sonraları insanlığı meşgul eden devlet kavramı, bugünkü algısına kavuştu. 

Devletin yani siyasal örgütlenmenin her dönemde değişen bir alanı olmuştur. Antik Yunanda site şehir devleti olarak karşımıza çıkıyor. Platon ve Aristoteles devleti ortak iyiliğin en yüksek görünümü olarak değerlendirilmiştir.

Bilim ile insanlara anlatılmaya çalışan bütün kavramlar şüpheye dayanır. Bilim bu kavramları açıklayamaz. Roma’nın devlet anlayışı Yunan devlet anlayışında geniş ve daha kapsayıcı olmuştur. Aynı zamanda daha karmaşıktır.

Âdem Apak:

Habeşistan hicret stratejisi olarak değil konjonktürler sebebi ile yapılmıştır. Hz. Peygamber’in (sav) Mekke’den Medine’ye göç etmesi, sıradan bir vatan değişikliği değil, genelde İslâm tarihinin, genelde de dünya tarihinin en mühim hadiselerinden birisidir. Hicret öncesi sürece değinilmiştir. Medineye hicret ile Habeşistana hicret arasında kıyaslama yapılmıştır. Medineye hicretin arka planı olan Akabe biatlarının sonra medinenin yeni bir yurt olarak seçilmesinin nedenleri ve peygamberin Taif yolculuğu ve miraç hadisesinden sonra yaptığı birçok tebliğ faaliyetlerinin sonucunda Medinelilerin peygamberin yanında olduğu nedenleriyle belirtilmiştir.Sonuç olarak Medinelilerin ilk etapta peygamberin siyasi gücünden dolayı yanında oldukları zamanla risalet misyonunu da benimsedikleri görülmüştür. Medineye hicretin asıl nedeni ise kureyşlilere giydirilemeyen islam formasının tüm Araplara giydirilmesi şeklinde ortaya konulmuştur.

Hüseyin Özhazar:

Geçmişten ibret alınmadığı için tarih sürekli tekerrür ediyor. Tarih okumadan önce Tarih ne işe yarar sorusuna cevap vermemiz gerekir, tarihin akışı terazi kefesi gibidir biri artarken diğeri azalmaktadır.

Esan Gül:

Psikoloji okumalarında bu hafta varoluşçuluk psikolojisini işlendi. Varoluş serüvenlerini farklı parametrelerle anlatır insanlar. Var olan değil, bize verilen değil, bizim kendi çabamızla elde ettiklerimiz var. İşte bunlar, bizim varoluşsal serüvenlerimizin bir parçası. Kendimi anlamlandırma mı sağlayan şeyler tecrübeler. Bana verilmiş olanla değil, elde ettiklerimle var oluyorum. Kazandıklarımla artı ya da eksi bir bilinç kazanabilirim. Bilişsel bir doğumdur. Süreç olarak varoluşçu psikolojiyi aktarıyor. 


0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar