Manisa’da Bengladeş ve Mısır’daki İdamlar Protesto Edildi

Cemati İslami liderlerinden, Muhammed Kamarruzaman’ı idam eden Bangladeş hükümetini protesto etmek amacıyla; Manisa Anadolu Öğrenci Birliği, Memur Sen, Mana-Der, Eğitim Bir Sen, Önsiad, Anadolu Gençlik Derneği, Manisa İHH, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti’nin katılım gösterdiği Basın açıklaması 14 Nisan 2015 salı günü ikindi namazında Hatuniye Cami’sinde gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından Basın Açıklaması okundu. Basın Açıklamasının okunmasının ardından yapılan dua ile eylem sona erdi.

Basın Açıklaması’nın tam metni:
Muhammed Kamaruzzaman’ın İdam Edilmesini Protesto Ediyoruz!
Bangladeş hükümeti hukuki ve insani tüm değerleri ayaklar altına alarak siyasi cinayetler serisine devam ediyor. Yaklaşık bir buçuk yıl önce Abdulkadir Molla’yı idam ederek despotik zihniyetini serdeden Hasina yönetimi, önceki gün de Cemaati İslami Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Kamaruzzaman’ı idam ederek bir insanlık suçuna daha imza attı.
Daha önce ifade ettiğimiz bir gerçeği bir kere daha haykırıyoruz: Hiçbir hukuk ilkesi gözetilmeksizin oluşturulan mahkemelerde, evrensel hukuk kuralları ihlal edilerek sürdürülen yargılamalar neticesinde verilen idam kararları açık bir zorbalık, bu hukuksuz kararların infazı ise doğrudan siyasi cinayettir!
Hasina yönetiminin 40 yıl önce yaşanmış iç savaş olgusunu siyasi bir malzeme olarak rakiplerine karşı kullanma ve uyduruk isnatlarla muhalefeti tasfiye çabasının kirli bir dekoru olarak işlev gören Bangladeş yargısı tüm despotik yönetimlerde karşımıza çıkan zalimlerin emrindeki yargı işleyişinin tipik bir örneği olarak hizmet etmektedir. Şüphesiz bu tür kararlara imza atmakla Bangladeş yargısı sadece kendini tüketmiş olmamakta; hukukun alnına da kara bir leke çalmaktadır.
Öte yandan, her fırsatta insan haklarından, muhalif fikir ve eylemlerin özgürlüğünden söz eden küresel güçlerin aynen Mısır’da, aynen Filistin’de, aynen Irak’ta, Suriye’de, Özbekistan’da ve tüm İslam dünyasında olduğu gibi Bangladeş’te de İslami hareket kadrolarına yönelik baskılar, zulümler, cinayetler söz konusu olduğunda nasıl bir anda sessizliğe gömüldüklerini görmek bizi hiç ama hiç şaşırtmamaktadır. Çünkü zalimlerin birbirlerinin dostu, işbirlikçisi, suç ortağı olduğunu biliyoruz ve elbette Müminlerin de ancak birbirlerinin velisi, sahibi, kardeşi olduğuna iman ediyoruz.   
Hamisi Hindistan’ın desteğini alarak tüm bu suçları işlerken, Hasina yönetiminin bilhassa uluslararası planda emperyalist-siyonist saldırganlıkların İslami hareketleri hedef tahtasına oturtmuş olmasının ortaya çıkardığı konjonktürü de bir fırsat olarak değerlendirdiği açıkça görülmektedir.
Oysa işlediği suçlar yüzünden hem bu dünyada lanetlenmeyi hem de sonsuz ahiret azabını hak eden Hasina yönetimi bilmelidir ki, Allahu Teala zalimleri asla payidar kılmaz! Bu tür zalimliklerle muhalefeti bastırmayı ve İslami hareketi sindirmeyi hedefleyen Bangladeş hükümetinin çabalarının asla başarılı olamayacağının en somut göstergesi şehadete yürüyen İslami hareket liderlerinin onurlu ve kararlı tutumudur.
İdamının durdurulması için cumhurbaşkanından özür dilemesi istendiğinde Muhammed Kamaruzzaman’ın takındığı izzetli tavır Bangladeş İslami hareketinin teslim alınamayacağının açık bir ifadesi olmuştur. Aynen geçen yıl idam edilen Şehid Abdulkadir Molla’nın takındığı onurlu tavırla tarihe geçmesi gibi, Kamaruzzaman da özür çağrısına verdiği şu anlamlı, ibretlik cevapla ve yiğitçe duruşuyla Ümmetin iftiharı olmuştur:
“Yalnız Allah’tan af dilerim. Başbakan Hasina bana can verecek değildir. Onun gibi münafık zihniyetli birinden af dilemem. Hayalim Bangladeş’te İslam’ın hakimiyetidir. Ben belki göremem ama genç nesil hayalimi gerçekleştirecek inşallah. Sizler üzülmeyin, ağlamayın, inşallah cennette görüşeceğiz.”
Abdulkadir Molla gibi Muhammed Kamaruzzaman da zalimlerden af dilemeyi reddederek şehadete yürürken Bangladeş İslami hareketi aleyhine kurulan tiyatroyu boşa çıkartmış, zalimlerin tuzaklarını başlarına geçirmiştir. Bu tavrıyla Bangladeş halkına ve İslam Ümmetine ve en genelde de tüm insanlığa izzetli bir Müslüman’ın tavrını göstermiştir.
Rabbimizden aziz şehidimiz için rahmet dilerken, Cemaat-i İslami Hareketiyle dayanışma içinde olduğumuzu ilan ediyor; katil Hasina yönetiminin er geç hesap vereceğini haykırıyoruz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar