Manisa’da “Öncü Neslin İnşası” Paneli Düzenlendi

Anadolu Öğrenci Birliği Manisa Şubesi tarafından tertiplenen ‘Öncü Neslin İnşası’ konulu panel 18 Nisan 2015 Cumartesi akşamı gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak; Malatya Meşale Derneği Kurulu Üyesi Veysel Ayaz, Uşak Değişim Derneği Kurulu Üyesi Muzaffer Çolaklı, Salihli Şefkat Pınarı Derneği Kurulu Üyesi Ahmet Yetkin katıldı.


Panelin birinci turunda; Ahmet Yetkin; ‘İman ve Salih Amel’ bağlamında öncü neslin nasıl olması gerektiği üzerinde durdu.imanın bir iddia olduğunu, ididanın da ispat istediği, imanın ispatının da salih amel olduğunu belirtti. Yetkin; Ali İmran Suresi 104. ayete vurgu yaparak, irşad ve tebliğin biz Müslümanların asli görevi olduğunu, salih amelin kişiyi cennet yoluna koyacağını belirterek ilk turdaki konuşmasını tamamladı.

Muzaffer Çolaklı; ‘Öncü Topluluğun Gerekliliği’ konu başlığı ile başladığı konuşmasına ‘Ashab-ı Sebt’ örneği üzerinden devam etti.
Kıssada ifade edilen, iyiliği emreden yüzde onluk kesimin içinde yer almamız gertiği ve bu kesimin içinde yeralmamız için neler yapmamız gerektiğini, sahabelerden verdiği örneklerle anlattı.
Çolaklı; Tevbe Suresi 112. ayeti kerimeden hareketle, öncü neslin gerekliliğine güncel örnekler vererek konuşmasını tamamladı.

Veysel Ayaz; Allah tarafından gönderilen Peygamberlerin her zaman hakkı savunduklarını, Peygamberlerin bu görevini kabul etmeyen yada etmek istemeyenlerin devamlı onları yalanlanmış olduklarını, bu durumun bu güne kadar böyle süre geldiğini belirterek, Müslümanların da bu çerçevede peygamberlerin örnekliğini hayatlarına yansıtıp, ‘Tebliğ ve İrşad’ çalışmalarından geri durmaması gerektiğini, yaptığımız bu çalışmalarla öncü bir neslin yetişmesine zemin hazırlamamız gerektiğini, dünyadaki Müslümanlar üzerindeki zulmün bu şekilde kalkabileceğini söyledi.
Ayaz konuşmasının son bölümünde ise; İrşad görevinin unutulması veya bu görevden vazgeçilmesi durumunda, Allah’ın bunu cezasız bırakmayacağını vuruguladı. Son olarak da; Kuran’ı ve Peygamberi doğru anlayarak, bu eksende öncü bir nesil yetişebileceği vurgusu yaparak konuşmasını tamamladı.

Panelin ikinci kısmında ise; Hz.Musap Bin Umeyr’ın; o dönem sahip olduğu sosyal,ekonomik imkanlarını bir kenara iterek peygamberin davasına bir nefer olması örnekliği üzerinden, günümüzdeki genç arkadaşların eksik yönlerinden bahsedildi. Günümüz toplumu açısından öncü bir neslin nasıl oluşturulabilineceği üzerinde duruldu.
Bu bağlamda; Allah’a karşı dürüst olunması gerektiği,özellikle yakın tarihimizin iyi bilinmesi ve bu tarihi olaylardan dersler çıkarıtılması gerektiği, kayıp kuşakların iyi incelenip ona göre yöntem belirlenmesi gerektiği, Müslümanlar arsındaki görev değişiminin bir bayrak yarışı olduğunu ve her bayrağı alan Müslümanın çıtayı yükseltmesi gerektiği, fedakar olunması gerektiği, dünyaya söyleyecek sözümüzün olması gerektiği, yüz yıllık yenilmişlik sinmişlik psikolojisinden kurtulmamız gerektiği ve tüm dünyadaki Müslümanların gözünün Anadolu coğrafyasından çıkacak öncü bir nesilde olduğu söylendi.

Panel soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar