Düşünce Akademisinde bu hafta

Düşünce Akademisinde bu hafta ki dersler

 

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütüle Düşünce Akademisi,  haftalık eğitimlerine devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklediği Düşünce Akademisi’nde bu haftaki dersler Ramazan Yıldırım, Ümit Aktaş tarafından verildi.

Ramazan Yıldırım

İslam düşüncesi okumalarında bu hafta “Fazlurrahman ana konularıyla Kur’an” kitabının şeytan ve kötülük bölümü işlenerek bitirildi. Şeytan ve iblis arasındaki farktan bahsedilerek iblisin Allah’a karşı gelmesinin ardından şeytan vasfını kazandığını ve bu kelimenin daha çok mekki ayetlerde geçtiği belirtildi. Ahiret konusunda, ahiret azabı ekseninde ruh ve beden azabi konusuna değinildi. Ruh ve bedenin birbirinden ayrı olmadığını bir bütün içerisinde olduğu belirtildi.

Ümit Aktaş

Bu haftaki derste Oryantalizm, Postmodernizm ve Globalizmin kitabının son bölümü olan Moderniteyi ele alındı. Geleneksel ve Modern toplumun farklarından ve risk kavramının modern sürece dâhil olduğunu, çünkü geleneksel toplumun yapıyı muhafaza etmek için riske yer vermediğini görebiliriz.  Burada varoluşçu felsefe ve insanı varlık olarak bir varlığı olsa da mahiyetini kendinin ortaya koyduğunu, bu mahiyetin kişinin kritik zamanlarda verdiği kararların sonucunda ortaya çıktığından bahsedildi.

Her zamanın bir modern çağı olduğunu bilmemiz gerektiği, bizim asıl olarak kendi çağımızın insanı olup, bu yaşadığımız zamanda diri kalarak, kendi zamanımızın çözümlerini üretebilmemiz gerektiği üzerinde duruldu ders bu şekilde sona erdi.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar