Kız Öğrenciler Kitap Tahlili Kampında Buluştu


Anadolu Öğrenci Birliği kız öğrencileri ikinci dönem kamplarını kitap paneliyle gerçekleştirdi. 

Panel Kur’an-ı Kerim tilaveti ve selamlama konuşmaları başladı.
Panelde; Ümit Aktaş’ın “İslam ve İnsan”, Ahmet Özcan’ın “Davası Olmayan Adam Değildir”, Ümit Şimşek’in “Uçan Üniversite”, Ali Şeriati’nin “Dine Karşı Din”, İsmail Demirezen’in “Tüketim Toplumu ve Din” kitapları analiz edildi.

Ümit Aktaş’ın “İslam ve İnsan” adlı kitabının analizini Marmara Üniversitesi  mezunu Afife Kübra Duman yaptı. Kitapta tevhid, adalet, imamet, cihad ve şahadet kavramlarına vurgu yapıldığının altını çizen Duman, sonuç olarak şu noktanın altını çizdi; “Din, insanın hakikat arayışıdır. Kâinatı anlamaktan öte anlamlandırmaktır. İslami terminolojiye göre her toplumsal oluşum dindir. İslam’da insanın tarihi Âdem’le başlar. Âdem’in öyküsü tüm insanlığın öyküsüdür.”

Ahmet Özcan’ın “Davası Olmayan Adam Değildir” kitabının analizini Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Şüheda Nur Arvasi yaptı. Konuşmasına kitabın yazarı hakkında bilgi vererek başlayan Arvasi, “Kula kulluğu reddetmek ve Allah’ın yolundan başka bir yol tutmamak” konularının kitabın ana fikri olduğunun altını çizdi. Devamla şu noktaların altını çizdi;
– Bu eser, gavur hegemonyasına karşı itirazımızın kendi uslubumuzca kitap haline gelmiş şeklidir,
– Yine bu eser, Türkiye’nin geçmişe doğru yıllara bölünmüş (darbeler çerçevesinde) tahlilidir.
– “Adam olmak; insan olmaktır, insanlaşmaktır, insan olmanın hakkını vermektir.” 

Ümit Şimşek’in “Uçan Üniversite” kitabının analizini Marmara Üniveristesi öğrencisi Emine Çelik yaptı. Kitabın Polonya’nın geçmişten günümüze tarihini anlatan bir eser olduğunu söyleyen Çelik; Polonyalıların kendilerini sömürmeye çalışan devletlere karşı bir savunma mekanizması olarak Uçan Üniversiteyi hangi şartlar altında kurduklarını ve yaptıkları faaliyetleri anlattığının altını çizdi.

Ali Şeriati’nin “Dine Karşı Din” kitabının analizini İstanbul Üniversitesi öğrencisi Tuba Sarı yaptı. Kitapta, Ali Şeriati’nin dini; tevhid dini ve şirk dini olarak ikiye ayırdığını belirten Sarı,  tarih içinde süregelen savaşların din ve dinsizlik arasında olduğu ön kabulüne karşın Ali Şeriati’nin bu ön kabulün zıddına “dine karşı din” şeklinde formüle ettiğinin altını çizdi. 

İsmail Demirezen’in “Tüketim Toplumu ve Din” adlı kitabının analizini İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi Sevde Yalçın yaptı. Yalçın, kitabın Türkiye’nin dönem dönem dini-sosyolojik analizini yaptığını, tüketim toplumunun özelliklerini, Türkiye’de 1980 sonrası gelişmeleri ve Türkiye’nin nasıl tüketim toplumuna dönüştüğünü belirtti. 

Kamp Programı İstanbul Üniversitesi öğrencisi Amine Çelik’in okuduğu şiir, Elif Acar’ın sunduğu keman dinletisi ve ardından bilgi yarışması ile son buldu… 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar