Düşünce Akademisinde Mayıs Ayının İlk Dersleri Yapıldı

Düşünce Akademisinde Mayıs Ayının İlk Dersleri Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen Düşünce Akademisi, haftalık eğitimlerine devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı  kapsamında  desteklediği Düşünce Akademisi’nde bu haftaki dersleri  Ömer Aydın, Hüseyin Özhazar, Adnan Demircan,  Esan Gül tarafından verildi.

Ömer Aydın

Osmanlı devletinin son dönemlerindeki akımlar göz önünde bulundurularak o dönemin dini siyasi olaylarına değinildi. Cumhuriyet döneminde yapılan inkılaplarla değişen Türk toplumunun günümüze yansıyan tarafları konuşuldu. Günümüz dini siyasi yapısı ile Türkiye’nin siyasi olarak içinde bulunduğu süreç değerlendirildi.

Hüseyin Özhazar

Yakın tarih dersinde bu hafta; Tarihte Bizans devleti Müslümanların Bizansa ilerlemesini engellemek için arap yarımadasına afrikadan saldırdığını ve Böylece İslamın afrika üzerinden batıya yayıldığını ve günümüzde bu stratejiyi en iyi uygulayan “ABD” olduğu anlatıldı. Son olarak ABD Kimliksizlik politikası ile Işid’i türettiği dile getirildi.

Sonuç olarak tarihin hangi dönemini konuşuyor olursak olalım aslında bugünü konuşuyoruz.

Adnan Demircan

Siyer dersinde bu hafta Medine döneminde İslam’ın, Mekke dönemine göre 5 kat daha hızlı yayıldığı dile getirildi. Bunun sebebi olarak da Medine toplumunda taassubun olmaması olarak açıklandı.

Arap yarımadasındaki en güçlü siyasi organizasyon Mekke’deki birkaç kabilenin bir araya gelerek yaptığı oluşumdur. Dönemin şartları dikkate alındığında peygamberin başka bir şehre gidip lider olması kolay değildi. Fakat karakteri ve dini bunu kolaylaştırıyordu.

Sonuç olarak peygamberimizin önce Müslümanları kaynaştırarak sonra da Yahudi ve Müslümanları kaynaştırarak toplumun gözünde lider statüsüne yerleştiği söylenebilir.

Esan Gül

Psikoloji dersinde bu hafta “Aşk Terapi” başlığı işlendi. Aşk terapi alanında yazılmış ilk kitap olan “Kitaptan Bir Züleyha Vakıası” ndan bahsedildi. Kitabın alışılmışın dışında yazıldığı ve Yusuf’u değil de Züleyhayı anlattığından bahsedildi.

Var olan duyguları inkar etmek yerine onları kontrol altına almamız gerektiğinden bahsedildi.

Sonuç olarak insanların zihninde bir “ideal model” var. İnsanlar bunun için yaşıyor.  

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar