Öncü Şahsiyetler Programında Bu Hafta; Mehmet Akif Ersoy Konuşuldu

Manisa Şubemizin düzenlediği ‘Öncü Şahsiyetler’ programında bu hafta toplum için öncü bir şahsiyet olan Mehmet Akif Ersoy anlatıldı. Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve islami kişiliği; üniversite öğrencilerimizden Mehmet KARAKAYA ve Bekir Sıtkı ÖZBAYIK’ın gerçekleştirmiş oldukları ortak sunumla dinleyicilere aktarıldı.
Programda Mehmet Karakaya; Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, tahsil durumu ve mesleki hayatı hakkında bilgi verirken, Bekir Sıtkı Özbayık ise Mehmet Akif’in islami kişiliği ve dini anlamda yaptığı çalışmalardan bahsetti. Mehmet Akif’in şiirlerinden kıtalar okunarak Akif’in o dönemdeki rahatsızlık duyduğu durumların tasviri yapıldı.
Akif’in ”Dinleri işimiz gibi, işleri ise dinimiz gibi” sözünden hareketle Mehmet Akif’in o dönemde batıya bakış açısını değerlendirerek ve o dönemdeki rejim için yapılan eleştirilere dikkat çeken Özbayık ve Karakaya Akif’in şiirlerinden de örnekler vererek Akif’in rahatsızlık duyduğu durumlardan ve okuyucular için verdiği tavsiyelerden bahsettiler. 
Programda Mehmet Akif’in ”Müslümanları geri bırakan şey din değil, yanlış din anlayışıdır” sözüne vurgu yapılarak Akif’in geleneksel din anlayışıyla verdiği mücadeleden de bahsedildi. Ardından Mehmet Akif’in ”Safahat” adlı dev eseri ele alınarak özetle ne mihvalde yazıldığı ve verdiği mesajlar üzerinde duruldu. Ve bu eserden şiirlerde okunarak programa katkı sağlandı.
Programda Mana-Der yönetim kurulu başkanı Şaban MERTYÜREK’in dernek adına programa katılım gösteren herkese Mehmet Akif Ersoy’un ”Safahat” Adlı eserini hediye etmesi üzerine program sona erdi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar