Marmara İlahiyat Fakültesinde Ramazan Kayan Konferansı

Anadolu Öğrenci Birliği Marmara Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan İdeal Gençlik Kulübü “Hayat, Hareket ve İlahiyat” konulu başlığı ile Araştırmacı Yazar Ramazan Kayan’ı konuk etti.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kampüsü’nde gerçekleşen programda Ramazan Kayan, ilahiyatçıların kendileri için değil, insanları yaşatmak için yaşaması gerektiğine değinerek şöyle devam etti: “Hayatı iki kelimeyle özetleyeceğim: ikna ve inşa. Biz ikna olamamışsak kimseyi ikna edemeyiz. İkna edici olmazsanız, ikna edilen olursunuz. Öncelikle kendi davamıza ikna olmamız lazım. Ardından davamıza nasıl ikna edeceğiz sorusunun cevabını bulup yeniden Ninova’ya döneceğiz. Daha sonra bir zihniyet, şahsiyet, ümmet ve medeniyet inşa edeceğiz.”

İlahiyatçıları ideali olan, iddiası olan, iradesi olan, itirazı olan ve Hakk’a ittibası olanlar şeklinde “5İ” formülü ile tanımlayan Ramazan Kayan “İdealimiz olmalı, idealleri çökmüş bir milletten ne bekleyebiliriz. İddialarını kaybeden toplumlar silinirler. İradesi çökmüş olanlar sıradanlaşır. Bizler itirazlarımızı da geri çektik, iyiliği emretmede bir sıkıntı yok, ancak kötülükten sakındırmakta ciddi problemlerimiz var. Son olarak Hakka ittibada kararlılık bizi sıratı mustakim üzere tutacaktır. Akademik çalışmak, ders kitaplarının arasına dalıp dünyayı unutmak değildir. Bizim mevzumuz mezun olmak mı, yoksa adam olmak mıdır? Bizi kurtaracak olan mezuniyetimiz değil, mesuliyetimiz ve mensubiyetimizdir.” şeklinde sözlerine devam etti.

“52 Kişi İdamla Yargılandık”

“Türkiye artık değişiyor. 15 yıl önce terör örgütü lideri suçlaması ile girdiğim cezaevine bugün İslam’ı anlatma adına gidiyorum. Yarın nasıl bir Türkiye’ye çıkacağımızın garantisi yok. Sürekli sallantılar içindeyiz. Yıllar önce başörtüsü zulmünü protesto ettiğimiz için idamla yargılanıyorken, bugün uğruna bedel ödediğimiz başörtüsüne bir engel yoktur. Ancak biz kazanımlarımıza sahip çıkmazsak bu böyle devam etmez. Allah yolunda atacağımız adımlarımızı ertelersek kendimize yazık ederiz.” 
Konuşmasına Almanya’da sadece üç parmağını hareket ettirmesine rağmen, toplumun sorunlarına çözüm üreten kuruluşlar kurarak büyük işler başaran Gülseren Gümüş ile olan bir hatırasının anlatarak son veren Ramazan Kayan, programın ardından öğrencilerle hasbihal etti.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar