Din Sosyolojisi Okumalarında Bu Hafta; Sosyolojik Açıdan İslam Ve Feminizm

“Din Sosyolojisi” okumalarında bu hafta Prof. Dr. Mustafa Tekin ağırlandı. Sosyolojik açıdan İslam ve feminizm başlığı altında çok geniş anlamda kadın, kadının durumu ve meseleleri konuşuldu.
Öncelikle feminizmin temel parametlerini ortaya koyan Tekin, feminizmin; “Kadın bakış açısının varlığını kabul etmek” olduğunu dile getirdi. Kadın ve erkeğin birleştiği ortak payda insan olmalıyken feminizmde bu bakış açısı farklılaşmış, kadını ayrı bir tür olarak konumlandırmıştır. Feminizm, kadın ve erkeği birbirinden ayıran yani birbirinden bağımsızlaştıran bir ideolojidir.
Daha sonra, toplumların sorun halletme biçimlerinin kutsal ve seküler olmak üzere batı menşeli olarak ikiye ayrıldığını ifade eden Tekin, ardından feminizmin sorun halletme biçiminin kadın ve erkek arasındaki çatışma üzerinden ilerleme olduğunu belirtti.
Feminizmin tarihine de değinen Tekin, “Feminizm özelde üretimin merkezi olan evi artık merkez olmaktan çıkarmış, kadını da ev dışı üretimlerde etkin hale getirebilmeyi hedeflemiştir” saptamasında bulundu. 
Nihayetinde günümüze gelecek olursak feminizmin temel prensibi olan erkeklerle eşitlik ilkesi bir kenara bırakılmış, özellikle radikal feministler, kadınların ayrı bir tür olduğunu ısrarla dile getirip kadının kendisini nasıl konumlandıracağı ve özgürleştireceği noktasında toplumsal dokuyu dinamitlemektedirler. 
Sonuç olarak İslam ve feminizm üst başlığı altında Kur’an’da kadın konusuna değinen Tekin, erkek ve kadının Kur’an’da haklar ve sorumluluklar açısından eşit olduğuna vurgu yapmış ve insan ortak paydası altında buluştuklarına dikkat çekerek sunumunu bitirdi.0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar