Mısır’daki İdam Kararları Mersin’de Protesto Edildi

Anadolu Öğrenci Birliği Mersin Şubesi Mısır’da hakkında haksız yere idam kararı verilen Muhammed Mursi ve 106 arkadaşı için basın açıklaması yaparak protesto etti.

Mersin Forum Alışveriş Merkezinde yapılan protestoya Anadolu Öğrenci Birliği Mersin Şubesi Öğrencileri ve Akdeniz Dernegi gönüllülerimiz katıldı.

Basın Açıklaması Şöyle;

‘’Şahitliği gizlemeyin. Kim şahitliği gizlerse şüphesiz onun kalbi günahkârdır. Allah yaptıklarınızı hakkıyla bilendir.’’(bakara 283)

Zulme sebep olan, arka çıkan, rıza gösteren, ses çıkarmayan da zalimdir. Şahidiz Musa’nın topraklarında yapılan haksızlığa, şahidiz hukukun hakkın ve haklının yanında olacağına zalimin elinde bir zulüm oyuncağı olduğuna, şahidiz firavunların hayatta olduğuna, şahidiz masumların katledilip haklı seslerin bastırılmaya çalışıldığına. Şahidiz ve susmayacağız zulüm var oldukça meydanlar sessiz ve bizsiz, mazlumlar sahipsiz ve boynu bükük kalmayacak. Geleceği kesin olan ve hiç kimseye haksızlık edilmeyecek o güne kadar adaleti savunup haklının yanında olmaya devam edeceğiz.

Bugün burada geçtiğimiz gün ,içlerinde “Yemin ederiz ki, Mısır ve onun halkını teröristlere, radikallere ve ahmaklara karşı savunmak için kanımızı çekinmeden feda ederiz.” diyerek zalimle el sıkışmayan ve halkın yüzde 52 oyuyla başa gelen eski cumhurbaşkanı M. Mursi’nin de bulunduğu 106 darbe karşıtının idam kararına tepki göstermek için toplanmış bulunmaktayız. Bu karar Mısır halkının iradesinin idam kararıdır, bu karar demokrasinin idam kararıdır. 70 yıllık diktatörlüğe ses çıkarmayanların, ülkenin ilk ve tek seçilmiş devlet başkanına ve Mısır halkına barışı, selameti ve huzuru çok gördüklerinin ispatıdır. İnsanlık vicdanı harekete geçmeli ve bu onurlu insanlar için sesler yükseltilmelidir. Haksızlıklara, sömürüye ve zulme karşı örgütlü olmamız, haksızlıklar kime gelirse gelsin kime yönelik olursa olsun mazlumdan yana zalime karşı durmamız gerekmektedir. Bugünkü ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel ve uluslararası düzenin insanlığın sorunlarını çözemediği aşikârdır. BM, İslam konferansı, Arap Birliği sessiz ve hareketsizdir. Batı idam cezasını kendi insanına haksızlık görüp kaldırırken, doğunun insanına müstahak görüp Mısır’da oynanan hukuk tiyatrosunu görmezden gelmektedir. Oysa özgürlük ve adalet yalnız birilerinin değil tüm insanlığın hakkıdır oysa dünyanın neresinde olursa olsun her dilden, dinden ve ırktan insanın canı bizler için kutsaldır. Bu sebeple dava bizim davamızdır takipçileri de bizler olmalıyız. AÖB olarak insan hakları ve demokratik normlara saygı duyulması konusunda tutarlı olunmasını, M. Mursi ve diğer mahkûmlar için verilen idam kararının gerçekleşmemesini istiyor, 106 masum insanın idam kararını veren ve destek olan tüm darbecileri lanetliyoruz.”

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar