Manisa’da Değişen Dünyada Değişmeyen Sorumluluklarımız Konferansı

Anadolu Öğrenci Birliği Manisa Şubesi ve Manisa Araştırma Derneği’nin organize ettiği, Ramazan Kayan Hoca’nın konuşmacı olarak katıldığı, ‘Değişen Dünyada Değişmeyen Sorumluluklarımız’ konulu konferans 22 Mayıs 2015 Cuma akşamı, Manisa Tarihi Rum Bedesteninde gerçekleşti.

Program Gazzeli üniversite öğrencisi, Ayman Abu Amer’in Kuran tilaveti ile başladı.

Kuran tilavetinden sonra sözü alan Ramazan Kayan Hoca; Mısır’da, Firavun torunlarının, İhvan üyelerine verdiği gayri hukuki idam kararlarına tepki göstererek, tekbirler ve rabia selamıyla konuşmasına başladı. 
Bu minvalde, Şuara suresi 34-35. ayetlerinde geçen Hz.Musa ve Firavun arasındaki diyaloğa değindi.

‘Değişen Dünyada Değişmeyen Sorumluluklarımız’ konu başlığı üzerinden konuşmasına devam eden Ramazan Kayan Hoca; Sorumluluklarımızı üç başlıkta inceledi. Bunlar;
1-Kendimize Karşı Sorumluluklarımız
2-Topluma Karşı Sorumluluklarımız
3-Allah’a Kaşı Sorumluluklarımız

Oturduğu yerden yorulmaya başlayan insanı, iradesizleşmeye başlayan insan olarak tanımlayan Ramazan Kayan Hoca, insanın salt bir kabiliyete sahip olmasının kurtuluş için yeterli olmadığını bu kabiliyeti amel ve kararlılıkla harmanlamak gerektiğini söyledi.
Müslümanın literatüründe özeleştiri kavramının yerine tevbenin yer etmesi gerektiğini belirten Kayan, bu noktadan hareketle kişinin kendini vahiy ile tezkiye(temizleme) etmesi gerektiğini, bu temizlik neticesinde kişinin takva sahibi olacağını vurguladı.

Kişinin bildiği ilimlerden hesaba çekileceğini, imanın lezzeti ve izzetini insanlarla paylaşmanın bizim asli görevlerimizden biri olduğunu söyledi.
Rüyaların 4 damla ile gerçekleşeceğini söyleyen Kayan bunlardan;
Birincisi; Şehidlerin kanlarının damlası
İkincisi; Alimlerin mürekkep damlası
Üçüncüsü; Dava adamlarının ter damlası
Dördüncüsü; Mazlumların gözyaşlarının damlası olduğunu söyledi.

Son bölümünde; Almanya’da tanıştığı, üç parmağının haricinde vücudunun tümü felçli olan, hayatını tekerlekli sandalye üzerinde sürdüren, kendini hak yoluna adamış Gülseren Gümüş’ün hikayesini anlatan Kayan, değişmeyen sorumluluklarımıza tekrar vurgu yaparak konuşmasını tamamladı.

Konferans; Ramazan Kayan Hocanın, dinleyicilerin kitaplarını imzalaması ile sona erdi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar