Düşünce Akademisinin Mayısın Son Haftası Dersleri

Düşünce Akademisinin Mayısın Son Haftası Dersleri

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen Düşünce Akademisi, haftalık eğitimlerine devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklediği Düşünce Akademisi’nde bu haftaki dersleri Hüseyin Özhazar, Adnan Demircan, Esan Gül tarafından verildi.

Hüseyin Özhazar

Yakın tarih dersinde bu hafta; Tarihte Bizans devleti Müslümanların Bizansa ilerlemesini engellemek için arap yarımadasına afrikadan saldırdığını ve Böylece İslamın afrika üzerinden batıya yayıldığını ve günümüzde bu stratejiyi en iyi uygulayan “ABD” olduğu anlatıldı.

Bu gün İstanbul’un Fethi hakkında konuşma yapıldı. İstanbul’un Fethi, 29 Mayıs 1453’te, şehri günlerdir kuşatan Osmanlı ordusunun, şimdi İstanbul olarak bilinen, o zamanki adıyla Konstantinopolis (Constantinople) şehrini Sultan II. Mehmed Han’ın komutanlığında fethetmesidir.

Bu fetihten sonra Osmanlı Devleti İmparatorluk olmuş, henüz 21 yaşında olan Sultan II. Mehmed, fatih unvanını da alarak Fatih Sultan Mehmed olarak anılmaya başlanmıştır. Tarihteki en önemli devletlerden olan Doğu Roma İmparatorluğu böylelikle sona ermiştir.

Fetih suresi 29 ayettir.

İslâm ordusu İstanbul’u, 29 defa kuşattı.

Ve 29. kuşatma 29′ Mayısta fetih gerçekleşti.

Sonuç olarak tarihin hangi dönemini konuşuyor olursak olalım aslında bugünü konuşuyoruz.

Adnan Demircan

Siyer dersinde bu hafta Medine döneminde İslam’ın, Mekke dönemine göre 5 kat daha hızlı yayıldığı dile getirildi. Bunun sebebi olarak da Medine toplumunda taassubun olmaması olarak açıklandı.

Arap yarımadasındaki en güçlü siyasi organizasyon Mekke’deki birkaç kabilenin bir araya gelerek yaptığı oluşumdur. Dönemin şartları dikkate alındığında peygamberin başka bir şehre gidip lider olması kolay değildi. Fakat karakteri ve dini bunu kolaylaştırıyordu.

Sonuç olarak peygamberimizin önce Müslümanları kaynaştırarak sonra da Yahudi ve Müslümanları kaynaştırarak toplumun gözünde lider statüsüne yerleştiği söylenebilir.

Esan Gül

Psikoloji Okumaları’ dersinde bu hafta psikoloji ve felsefe ilişkisi incelendi. Psikoloji ve felsefe terminolojisinde ortak olan üç konu: ruh, insan doğası ve iyilik-kötülük kavramları karşılaştırmalı olarak tekrar edildi.


0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar