10.Bölge Ortaöğretim Kampı Van’da Gerçekleştirildi

29-31 Mayıs tarihleri arasında Gökkuşağı Derneği’nin Dağönü köyündeki sosyal tesislerinde ortaöğretim komisyonu tarafından 10. Bölge kampı düzenlendi. 
Van, Erciş, Hakkari, Tatvan ve Gevaş’ın katılımıyla yaklaşık 60 aşkın öğrenciyle 3 günlük program gerçekleştirildi.
29 Mayıs Cuma 20.00’da Kuranı Kerim tilavetiyle program başladı.
Selamlama konuşmasında 10. Bölge Ortaöğretim Komisyon Başkanı Burhan İÇGÜLEÇ: Toplumdaki karşılığımızın değerli olduğundan ve bunu sürekli ve dinamik bir hal üzere devam ettirmemiz gerektiği üzerinde vurgu yaparak, gençliğin bulunduğu çağ itibariyle edilgen değil etken olması gerektiğini ve bunun da geçmişteki peygamberlerin genç yaşlardaki duruşlarından gelen bir durum olduğundan bahsetti. 
Tanışma ve hasbihallerin yapılmasının ardından
1.günün sonunda Van ortaöğretim gençlerinin oluşturduğu müzik grubu seslendirdiği ezgi ve şiirlerle gençler günün yorgunluğunu atarak motive oldular.

Çalıştayın ikinci gününde Dünyada Müslüman Ahlakın Yeniden İnşası üst başlıklı panelde ‘’Sosyal Medya Ahlakı ve Etkileri, İletişim Ahlakı, Popüler Kültür ve Tüketim Anlayışı’’ konularını sundular.
Sosyal medyada, iletişimde, sanal ortamlarda şahsiyetini kaybetmeden yaptığı işe değer katan gençler olmalıyız.
Ağ toplumunun değil Çağ toplumunun içinde nice büyük işler başarılabileceği üzerinde duruldu.
Yine bilgiden bilince ahlak üst başlıklı panelde sahih din, sahih kuran ve sahih peygamber algısı üzerinde öğrenciler sunumlarını yaptılar.
Programın akşam kısmında Atölye Çalışması ‘’İyilik, Merhamet, Tevhid, Adalet, Cihat/Şahitlik, İbadet, Takva’’ olan 6 başlıkla yapıldı. Sonrasında grup sözcüsü öğrenciler Atölye Çalışmasının sunumlarını yaptılar.
Öğlen arası yüzme, futbol, voleybol, hedef tutturmaca gibi sportif faaliyetlerinin yapıldı.

Çalıştayın üçüncü günü panelle başladı. ‘Cemaat Ahlakı’ üst başlıklı panelde öğrenciler Teşkilatçılık Ahlakı, Davet Ahlakı, Sorumluluk Ahlakı başlıklı sunumlar yaptılar.
Kamp boyunca sabah namazlarında Kuran’ı Kerim okundu ve hadis dersleri yapıldı.
Pazar günü öğle yemeğinin akabinde toplu fotoğraf çekiminin ardından program sonlandırıldı.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar