Düşünce Akademisinin Haziranın İlk Haftası Dersleri

 Düşünce Akademisinin Haziranın İlk Haftası Dersleri


Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen Düşünce Akademisi, haftalık eğitimlerine devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklediği Düşünce Akademisi’nde bu haftaki dersleri dersler Prof. Dr. Ömer Aydın, Ümit Aktaş, Hüseyin Özhazar, Ramazan Yıldırım tarafından verildi.


Ömer Aydın


İslam düşüncesinin siyasi ve itikadi yorumlarından, mezheplerden ve İslam’daki yerinden bahsedildi. Sünni inanca da yaptığı etkiler göz önüne alınarak mezhebin tarihte ve günümüzdeki yeri tartışıldı. Akabinde sorularla tekrarlanarak ders sonlandırıldı.


Ümit Aktaş


Hz. Âdem’in düşünen bir varlık olarak beşeri bir durumundan bahsederek insanı “sorumlu, özgür olan, düşünen bir varlık” olarak tanımladı. Bu çıkarımlardan bilinçli olarak reddeden her beşer insanileşmiştir sonucuna varıldı. Tavsiye olarak da bütün fikirler üzerinde yeniden düşünmemiz gerektiğini, hesaplaşmamız gerektiğini söyledi.


Hüseyin Özhazar


”Kendi Zamanımızı Okumak” kavramı üzerinden yola çıkarak, Avrupalıların kendi istedikleri gibi yazdıkları tarihin bize de dayatmalarının etki ve sonuçlarından bahsetti. Son olarak “2015 yılının insanlık tarihindeki karşılığı nedir?” sorusu sorularak akıllarda bir tarih bilinci oluşturulmaya çalışıldı.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar