Düşünce Akademisinin Haziran İkinci Haftası Dersleri

Düşünce Akademisinin Haziran İkinci Haftası Dersleri
Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen Düşünce Akademisi, haftalık eğitimlerine devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklediği Düşünce Akademisi’nde bu haftaki dersleri dersler Ferhat Kentel, Ümit Aktaş, Abdullah Önal tarafından verildi.
Ferhat Kentel
“Modern toplum ve ulus devlet kavramı”. Toplum, sanayi toplumu, kapitalist toplum olabilmek için ilerleme başladı.
Modern topluma aslında yardım etmek gerekir. Fakat bir müdahale diyoruz. Bunu, doğaya, ağaca bile hükmederek yapıyoruz. İnsana da eğitimle hükmediyoruz.  Farklı olan insanı ehlileştirerek yapıyoruz bunu.
Ümit Aktaş
Hz. Âdem’in düşünen bir varlık olarak beşeri bir durumundan bahsederek insanı “sorumlu, özgür olan, düşünen bir varlık” olarak tanımladı. Bu çıkarımlardan bilinçli olarak reddeden her beşer insanileşmiştir sonucuna varıldı. Tavsiye olarak da bütün fikirler üzerinde yeniden düşünmemiz gerektiğini, hesaplaşmamız gerektiğini söyledi.
Abdullah Önal
Devlet Kavramı:
Devletin yani siyasal örgütlenmenin her dönemde değişen bir alanı olmuştur. Antik Yunanda site şehir devleti olarak karşımıza çıkın, bu kavram siyasi örgütlenmenin diğer toplumalar da kullanılmaya başlamıştır. Platon ve Aristoteles devleti ortak iyiliğin en yüksek görünümü olarak değerlendirilmiştir. Ve diğer uluslardaki anlayışı açıkladı. Bilim ile insanlara anlatılmaya çalışan bütün kavramlar şüpheye dayanır. Aynı zamanda daha karmaşıktır.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar