Düşünce Akademisinin Son Hafta Dersleri Yapıldı

Düşünce Akademisinin Son Hafta Dersleri Yapıldı


Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yürütülen Düşünce Akademisi, haftalık eğitimlerine devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında desteklediği Düşünce Akademisi’nde bu haftaki dersleri Ramazan Kayan, Hüseyin Özhazar, Ömer Aydın, Esan Gül tarafından verildi.


Ramazan Kayan


Ramazan “Eğlence Ayı” değil “İbadet Ayı”dır!


Yaklaşan Ramazan Ayı vesilesiyle, aşağıda ismi yazılı hocalarımız, şu önemli hususları Müslüman kamuoyunun dikkatine sunarlar:


Son yıllarda ülkemizde Ramazanların giderek magazinleştirilmesi, sıradanlaştırılması ve neredeyse bir şenliğe, hatta festivale dönüştürülmesi tehlikesi ile karşı karşıyayız. Medya organları ve belediyeler başta olmak üzere, çeşitli resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarından Ramazan ayı etkinlikleri için bu mübarek ayın ruhuna uygun faaliyetler yapmaları istenmekte ve beklenmektedir.


İslam Doğru Bir Usul ve Doğru Bir Üslup İle Anlatılmalı!


Ramazan programlarında insanımıza İslam’ı doğru ve sahih bir şekilde anlatacak konular seçilmeli, tefrikaya yol açacak her türlü açıklamadan uzak durulmalıdır. Helal-haram çizgilerine dikkat edilmeli, özellikle dil ve üslup konusunda oldukça hassas olunmalıdır.


İftar Sofraları İsraf Sofraları Olmamalı! Anlatıldıktan sonra ders yapıldı


Hüzeyin Özhazar


“Türkiye ve Ortadoğu” dersinde bu hafta tarihi mesajlar ve tarih öğretisi üzerinde uzunca duruldu. ”Kendi Zamanımızı Okumak” kavramı üzerinden yola çıkarak, Avrupalıların kendi istedikleri gibi her konu da yazdıkları tarihin bize de dayatmalarının etki ve sonuçlarından bahsetti. Son olarak “Ramazan Ayının Müslümanlara huzur getirir mi?” sorusu sorularak akıllarda bir tarih bilinci oluşturulmaya çalışıldı.


 


Ömer Aydın


Ömer Aydın ile Düşünce Akademisinde son hafta, son dönem siyasi ve fikri tartışmaların günümüz İslam anlayışına etkileri ve ramazan ayı konuşuldu. Soru cevap tarzında işlenen derste Müslümanca düşüncenin tevhid eksenli olmasının gerekliliği ve aşırıya kaçan yorumlardan uzak durulması gerektiği vurgulandı.


Esan Gül


Felsefi okumalar değerlendirme toplantısı yapıldı temel metinler okundu. Farklı psikoloji kuramlarıyla ilgili değerlendirmeler yapıldı, psikoloji sinema edebiyatı din İlişkileri değerlendirildi. Projede kullanılan yöntemlerden, psiko-drama terapi teknikleri testler ve görüşmeler ile ilgili bilgiler verildi. Etkinliklerle sonuç değerlendirmesi yapılarak oturum sonlandırıldı. Toplam da 18 oturum yapıldı. Öğrencilere psikoloji ile ilgili kitap listeleri verildi böylece düşünce akademisi son dersi yapıldı.


 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar