VE ŞİMDİ KUDÜS ŞAHİTTİR Kİ SEMALARIN KÜÇÜK ŞEHİDİ NAZLI ÇİÇEĞİDİR MUHAMMED…

Muhammed Durra 15 sene önce bugün, 2000 yılında, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu babasının kucağında şehit olmuştu. 
İsrail askerleri, 45 dakika boyunca babasının bedenine korku içinde sığınan Durra’ya kurşun sıktı. Şehit edilen Durra’nın, son nefesini verirken çırpınan küçük bedeni, hâlâ zihinlerde. Durra’nın ardından Haddad ve daha ismini bilmediğimiz binlerce çocuk İsrail askerlerince insafsızca katledildi, katledilmeye de devam ediyor.
Muhammed Durra, Filistin genelinde kapsamlı isyanların gerçekleştiği İkinci İntifada’nın ikinci gününde yani 30 Eylül 2000’de Gazze Şeridi’nde katledilmişti.
France 2 televizyonu için çalışan Filistinli kameraman Talal Ebu Rahma, Cemal Durra ve oğlu Muhammed’i görüntülüyordu.
Baba-oğul, İsrail askerleri ile Filistin güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmanın ortasında bir varilin arkasına saklanmıştı. Görüntüde babasına sarılmış olan Muhammed ağlıyor, sonrasında açılan ateş sonucu Muhammed babasının bacakları arasına devriliyordu.

Muhammed Dura’nın babası Cemal El Dura:

“SAKLANDIĞIMIZ TAŞ OĞLUMU VE BENİ KORUYAMADI”

Bu olay arkamdan koşan bir kara kabus gibi. Hala fiziki ve manevi olarak problemler yaşıyorum. Hala bir sürü ameliyattan geçmem gerekiyor. Oğlumla beraber Gazze’den çıkıyordum, birden bir yağmur gibi ateşin altında bulduk kendimizi. Hiçbir yere kaçamadık. Küçücük yerde saklanmaya çalıştık ama maalesef o taş beni ve oğlumu koruyamadı.
Oğlumu korumaya çalıştım aslında ateşten ama, elime ayağıma göğsüme her tarafıma kurşun saplandı.

“OĞLUM YAŞASAYDI 23 YAŞINDA OLACAKTI”

Muhammed yaşasaydı 23 yaşında olacaktı. Biz Allah’a inana bir insanlarız. Allah’ın takdiri olduğunu biliyoruz. Hepimiz emanet olarak buradayız. Emanetin sahibi istediği zaman emanetini geri alma hakkına sahip. Onu geri almak istiyorsa tabiî ki geri alacaktır ve bu benim için büyük bir şereftir aslında. Muhammed El Dura sadece benim değil, tüm Filistin’in tüm Arap dünyasının ve tüm şeref sahibi insanların olayıdır aslında.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar