DARBE MAĞDURU MISIRLI ÖĞRENCİLERİN YANINDAYIZ!

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi öğrenci kulüplerinden Stratejik Düşünce Kulübü öğrencileri, öğrenci aktivizmine adanan gün olan 17 Kasım Uluslararası Öğrenciler Günü nedeniyle OKÜ Öğrenci Yaşam Merkezi önünde bir araya gelip ‘Darbe Mağduru Mısırlı Öğrencilerin Yanındayız’ açıklaması yaptı.


Birçok ülkede öğrenciler özgür ve toplumsal barış içerisinde eğitim hayatını sürdürürken, Mısırlı öğrencilerin Sisi’nin darbesinden beri bütün eğitim haklarından mahrum bırakıldıklarını ifade eden Anadolu Öğrenci Birliği Korkut Ata Üniversitesi sorumlusu Stratejik Düşünce Kulübü Başkanı Mücahit Emre Yüksek, “Mısır’da 42 üniversite olmasına rağmen üniversite öğrencilerinin yaşadıkları hak ihlallerini gözetmek hayli zor olmuştur. Yaşanan bu dramatik olaylar rakamlarla ifade edilmeyecek kadar çoktur. Mısırlı öğrenciler bu süreçte uluslararası insan hakları örgütlerinin gözleri önünde büyük imtihan vermiştir. Cunta rejimi son iki yılda 234 öğrenciyi katletmiştir. Ayrıca darbe yönetiminin gözaltına aldığı 556 öğrencinin akıbeti meçhuldür. Siyasi görüşlerinden dolayı gözaltına alınan öğrencilerin sayısı ise 4573’tür. 1223 öğrenci ise hukuksuz bir şekilde üniversitelerden atılmış, eğitim haklarına son verilmiştir. Mısırda siyasi kurumların lağvedilmesi demokrasi ve özgürlüklerin kısıtlanması hem Mısır hem de Dünya için tehlikeli bir sürecin habercisi olmuştur” dedi.


Konuşması sık sık tekbirler ile kesilen Stratejik Düşünce Kulübü Başkanı Mücahit Emre Yüksek, “Stratejik Düşünce Kulübü olarak Mısırlı öğrencilerin yanında, darbeci Sisi’nin karşısında olduğumuzu beyan ediyor Mısırlı öğrencilerin hukuk mücadelesini destekliyoruz. Bu zalim darbeci Sisi rejiminin terör üreten ve terörist yetiştiren bir rejim olduğunu ilan ediyoruz ve diyoruz ki bu rejim terörün ta kendisidir” diyerek sözlerini noktaladı.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar