ODTÜ’DE ZORBALIĞA KARŞI OMUZ OMUZA

Anadolu Öğrenci Birliği, Genç Memur Sen, MTTB gençlik teşkilatları Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) değerlere dönük vahşet kalkışmasına, ibadet özgürlüğünü yok sayan kolektif saldırıya, ibadet eden öğrencileri linç etmeye yönelik Vandallığa ve vahşiliğe tepki göstermek için üniversite önünde bir araya geldi. İbadet özgürlüğünü engellemek için Vandal tavırları sergileyenleri kınayan grup, “İnanca Özgürlük ODTÜ’ye Mescit, Zorbalığa Karşı Omuz Omuza, İbadet Hakkı Engellenemez, Gençler Burada Rektör Nerede, Müslüman Zulme Boyun Eğemez, ODTÜ’yü Anarşistlerin yuvasına çeviren tiranlara hayır, Faşistler Saldırıyor Rektör İzliyor” yazılı dövizler taşıdı.


Eylemde okunan basın açıklamasında; 


BİLİM DEĞİL, VANDALİZM YUVASI


“Bugün burada; ODTÜ’nün tarihe geçen bir bilimsel buluş yapması, yeni bir teknoloji geliştirmesi için toplanmak istedik. Bugün burada ortaya koyduğumuz birlikteliğin nedeni isterdik ki; ODTÜ yönetiminin ‘özgür üniversite’ talebinin içini dolduran özgürlükçü bir uygulamayı alkışlamak olsun.  Ne yazık ki, bunların hiç biri için burada değiliz. Yaşanan son olaylar, Rektör ve Yönetiminin, kuruluşundan bu yana ‘marjinal sol grupların istediği gibi at oynattığı üniversite’ özelliğiyle etiketlenen ODTÜ’nün, bu durumundan memnun olduklarını gösteriyor” dedi.


“Ellerinde çivili sopalarla namaz kılan öğrencilere saldıranları insan olarak tanımlamak, insana saygısızlık, insan onuruna duyarsızlık, insan haklarına kayıtsızlık olur. Böyle bir hataya düşmeyeceğiz. İnancı dolayısıyla insana saldıranları, ibadet eden öğrencilere linç operasyonuna tevessül edenleri, ibadethaneleri kendilerinin cinnet hanesi haline getirmek isteyenleri ‘üniversite öğrencisi’ olarak değil ‘terör tetikçisi’, ‘vahşet hizmetçisi’, ‘Vandalizm üreticisi’ olarak görüyoruz. Bu kimlikler, ODTÜ kampusunda fakülte, bölüm dersliklerine, amfilerine, bilim ortamlarına değil ODTÜ’nün ormanına yakışmaktadır. 


REKTÖR VE YÖNETİMİNE İSTİFA ÇAĞRISI


“Saldırılar gerçekleşirken, kolluk kuvvetlerinin desteğini istemeyen hatta kolluk kuvvetinin üniversiteye girmesini istemeyen bir rektör profili var karşımızda. Üniversite öğrencilerinin azımsanmayacak bölümü tarafından dile getirilen ibadethane ihtiyacının karşılanması amacıyla mescit sayısının artırılması, caminin büyütülmesi, yeni cami yapılması ve mevcut mescitlerin büyütülmesi taleplerine duyarsızlığıyla 22 Aralık Salı günü yaşananların öncül sorumluluğu Rektör ve üniversite yönetiminindir. Ve ne yazık ki bu Rektör ve yönetimi, yapmaktan aciz olduklarının kesinleştiği görevlerine devam etmektedir. ODTÜ rektörüne ve yönetimine ‘itibarda irtifa kaybettiniz, artık istifa ediniz’ çağrısını yapıyoruz. Öğrenci kardeşlerimizin ibadet hürriyetinin garantörünün milletimiz olduğunu, ibadet ederken saldırıya uğrayan kardeşlerimizin arkasında duyarlı sivil toplum, davadaş kuruluşlarımızın olduğunu haykırıyoruz” diye konuştu.


BİLİM YUVALARINI TERÖR OVALARINA DÖNÜŞTÜRME GAYRETİ


“Ancak, vahşet ve şiddet desenlerinin hakim olduğu Vandalizm tablosunda, anarşizm dekorunda icrai kimlik, Türkiye, irfan merkezi olması gereken üniversitelerde 28 Şubat sürecinde ikna odaları kuran vesayet erbapları yüzünden hiç de küçük olmayan bir sosyal maliyet ödedi. Görünen odur ki, ikna odaları üzerinden geliştirdikleri hevesleri kursaklarında kalanlar ODTÜ’deki inançlı öğrenciler üzerinde baskı uygulayarak bilim yuvalarını terör ovalarına dönüştürme kapasitelerini test ediyorlar. Biz, böylesi bir teste izin vermeyiz. Biz, böylesi bir girişimin içerisinde icrai ve ihmali katkısı bulunanları milletimize ifşa etmekten çekinmeyiz. ODTÜ’nün inançlı öğrenciler üzerinde vandalizm ve anarşizm odaklı baskı uygulamaya dönük bir pilot üniversiteye dönüştürülmesine seyirci kalmayız. Üniversite de bilim yapmak yerine inançlı insanlara dönük kıyım yapmak peşinde olan grupları uyarıyoruz. ODTÜ, ne hükmü sona eren ideolojilerinizin kalesidir, ne de ideolojik esaretinizi sergileyeceğiniz şiddet hapishanesidir. ODTÜ, millete ait bütçeden verilen kaynaklarla bilim üretmesi gereken, teknoloji geliştirmesi gereken milletin üniversitesidir. Ya bu gerçeğin gereklerini yerine getirirsiniz ya da ideolojik saplantılarınızla, çivili sopalarınızla, şiddet üretim tezgâhı haline gelmiş kafalarınızla birlikte ODTÜ’yü terk edersiniz.”


DEĞERLERE SAVAŞ AÇANLARIN KARŞISINDAYIZ


“Bizler burada ODTÜ’deki öğrenci kardeşlerimizin hukukunu, öğrenim haklarını, ibadet özgürlüklerini, bu özgürlüklerini kullanmalarına yönelik teminatları, imkân ve fırsatları, mescit ve cami taleplerine ilişkin çalışmaları yakından gözlemlemeye devam edeceğiz”. “Milletin garantör olduğu bir konuda hakkı ihlal tavrından vazgeçmeyenler, görevi ihmal tavrını sürdürenler, benzer tavır sahiplerinin düştüğü durumun ve sahip olacağı konumun ne olacağı konusunda hem yakın hem de uzak tarihteki örnekleri üzerinden inceleyebilirler. Görecekleri şudur ki; milletin hassasiyetlerine ve değerlerine savaş açanların, milletin inancına, iradesine, ibadetine yönelik şiddet uygulayanların, milletle ve milletin değerleriyle bilim yolculuğunu sürdüren gençlerle bilek güreşine tutuşanların karşılaştığı sonuç hüsran, içine girdiği süreç tükeniş olmuştur” şeklinde basın açıklaması okundu. 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar