KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ!

Anadolu Öğrenci Birliği Kocaeli Temsilciliği’nin de içinde bulunduğu Kocaeli Üniversitesi Mescid Birliği son zamanlarda Özelikle ODTÜ’de yaşanan olaylar hakkında Umuttepe merkez kampüste bir basın açıklaması düzenledi. Türkiye’de yaşanan diğer hadiselere de değinilen açıklamayı Koü Mescid Birliği sözcüsü Enes Çetin okudu.

 

Son zamanlarda Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversiteleri başta olmak üzere Türkiye’de birçok üniversitede Müslüman öğrencilere yönelik saldırılar gerçekleştiğini belirten Çetin, KOÜ Mescid Birliği olarak Müslüman kardeşlerimize yapılan bu saldırıları kınadıklarını ifade etti.

 

Basın açıklamasında anayasal bir özgürlük olan ibadet hakkının hiçbir yerde engellenemeyeceğinin altı çizilirken ‘’Maalesef hepimizin bildiği üzere geçtiğimiz günlerde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde din kardeşlerimize yönelik insanlık dışı bir saldırı meydana gelmiştir. Amaçları sadece Allah’ın emri olan ibadetlerini yerine getirmek için bir araya gelen kardeşlerimize yönelik bu saldırının ne İslam dininde nede bu saldırıyı gerçekleştiren sözde insanların bas bas bağırdığı hümanizmde asla yeri yoktur’’ ifadelerini kullanıldı.

 

Kardeşlerimizin Yanındayız!

 

Ellerinde çivili sopalarla namaz kılmak için toplanan bir avuç Müslüman’a saldırmayı güç ve kuvvet zanneden bu hadsizlere karşı bu gün burada Kocaeli Üniversitesi olarak toplanmış bulunuyoruz. Son derece şuursuzca yapılan bu vandallık, asla kabul edilemez. Kendilerini özgürlük, modernite, eşitlik ve adalet bekçisi olarak lanse eden bu güruh söz konusu İslam ve Müslüman olunca, kirli yüzlerini gösterip bu kavramları hiçe sayıyorlar. Bu zulümlere ve engellemelere karşı duruşumuzu Müslüman’ca sergilemek için toplandık. Yıllardır süregelen bu ve buna benzer çeşitli saldırı ve engellemelere karşı, bu saldırıları gerçekleştirenler gibi onlara cevap vermeyişimiz yine bilindiği üzere İslam şiarındandır. Yumuşak başlıysak, kim dedi uysal koyunuz? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynumuz!

 

Farklı üniversitelerde olan olayların hepsi aynı kafanın, aynı bakış açısının ve tahammülsüzlüğün ürünüdür. Bizler Müslümanlar olarak ODTÜ’deki kardeşlerimizin yanlarında olduğumuzu ilan ediyor ve seccadelerimize pis ellerini uzatan bu güruhtan tez zamanda hesap sorulmasını istiyoruz. Karşı karşıya kaldığımız bu örgütlü provokasyona teslim olmayacağız. Üniversitemizde ve coğrafyamızda, halkları, inançları ve kimlikleri şiddet yoluyla bastırma ve susturma politikalarına karşı barışın, kardeşliğin ve özgürlüklerin sesini yükseltmeye devam edeceğiz.

Büyük Ortadoğu projesine adım adım yaklaşıldı. Bununla birlikte ülkemizde son 3 ay içerisinde yüzlerce sivil hayatını kaybetmiştir. Güvenlik zafiyeti sebebi ile okullar eğitime ara vermek zorunda kalmıştır. Sur, Cizre, Silopi ve bölgede ciddi çatışmalar yaşanmaktadır. Bu çatışmalar ile binlerce insan yerini yurdunu terk etmek durumunda kalmış ülkesinde mülteci konumuna düşmüştür. Aynı zamanda her geçen gün bölge boşaltılmaktadır. Ülkede son dönemde bütün bunlar yaşanırken üniversiteleri bu gündemlerden uzak tutmak için yapay gündemler oluşturmak amacıyla gençlik hareketleri karşı karşıya getirilmek istenmektedir. Birçok ilde cereyan eden hadiseler son olarak ODTÜ’deki çatışmalar ile zirveye ulaşmıştır. Kavganın çatışmanın dini boyutlara çekilmesi tesadüfi değildir. Bu kapsamda sebebi her ne olursa olsun emperyalizme yarayan hiçbir senaryonun içerisinde yer almayacağız.

Mescidleri Müdafa Edeceğiz

Bu senaryoların farkında olarak biz biliyoruz ki mescitleri müdafaa etmek, Filistin’deki ablukaya karşı durmaktır. Mescitleri müdafaa etmek, terör devleti İsrail ile bütün köprüleri yıkmaktır. Mescitleri müdafaa etmek, İslam ümmeti kan ağlarken ABD ve AB ittifakına karşı durmaktır. Mescitleri müdafaa etmek, ümmet paramparça iken NATO ile işbirliği değil çekiç gücü vatan toprağımızdan kovmaktır. Mescitleri müdafaa etmek, camii merkezli bir medeniyeti inşa etmek için çalışmak, İslam Birliği’ni kurmaktır.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar