4. Gençlik Buluşması Sona Erdi

Anadolu Öğrenci Birliği 4. Gençlik Buluşması sona erdi.

Programın 4. ve aynı zamanda günü ‘Gelecek Tasavvuru ve İnşa’ başlıklı panelle başladı. Moderatörlüğünü eğitimci Burhan İçgüleç’in yaptığı panelde öğrenciler sunumlarını yaptılar.

Teşkilatçılık konusunu Adana’dan İlyas Tuman sundu. Sunumda; ‘İnsan fıtrat olarak sosyal bir varlıktır. Belli bir amaç için belli bir hedef doğrultusunda ilerleyen bir yapıdır teşkilat. İddiası ve davası olanların kurduğu bilinçli organizasyondur, teşkilatçılık. Teşkilat için gerekli olan üç şey gerekçe/dava, kimlerle yapılacağı ve bu iki arasında bağ kurmaktadır. Dava; misyon ve vizyon çizer. Misyonu ve vizyonu olan teşkilat yapılanmaları başarılı olurlar. Teşkilatı sürükleyecek bireyin lider olarak anıldığı yapıda lider hem kendini hem de teşkilatın diğer fertlerini donanımlı kılmalı ve misyonu doğrultusunda istişare yapabilmelidir. İnanç, azim ve sabır… Bir teşkilatı başarıya ulaştıracak üç önemli kriterdir’ dedi.

Sosyal Medya ve Etki Gücü konusunu Osmaniye’den Eyüp Safa Çelik sundu. Sunumda; Sosyal medya yoluyla Müslüman Gencin yaşamında takındığı hassasiyetlerin sosyal medyada da devam ettirilmesi ve sosyal medyanın nasıl kullanılacağı konusunda yöntemleri üzerinde duruldu.

Medeniyet Tasavvurumuz konusunu İstanbul’dan Halil İbrahim Çalış sundu. Sunumda; ‘Bilgilenme sürecinin başlangıç noktasıdır medeniyet tasavvuru. Bir medeniyetten bahsedeceksek eğer bu medeniyetin taşıyıcı yapı taşının gençler olması gerekir. Medeniyet şuurunun oluşması için genç dimağların kendilerini ilim ve irfanla donatması gerekmektedir. Medeniyet tasavvuru ufkunun yer etmesi için bu hedef doğrultusunda medeniyetin mihenk taşı olan eğitim sisteminin kurulması şarttır’ dedi.

Panelden sonra Atölye Çalışmaları sunumlarına geçildi. Grup sözcüleri yaptıkları çalışmaları özetleyen 5 dakikalık sunumlar yaptılar.

4.Gençlik Buluşması toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar