Trabzon “Arzı Okuma Etkinliği” Maçka Pilav Dağı’nda Gerçekleştirildi

Anadolu Öğrenci Birliği Trabzon Temsilciliği Erkek Öğrenci Komisyonu; Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Avrasya Üniversitesi’nde okuyan gönülleriyle beraber 27 Mart 2016 Pazar günü Trabzon Maçka ilçesinde bulunan Pilav Dağı’na “Arzı Okuma Etkinliği” adında eğitim ve kültür gezisi düzenledi.

Program Pilav Dağı Yavuz Yılmaz Tesisleri’nde saat 10.00’da yapılan kahvaltı ve tanışma hasbihaliyle başladı. Kahvaltı ve hasbihalin ardından programda belirtilen serbest zaman diliminde gençler çeşitli sosyo-kültürel etkinlikler (futbol,yürüyüş, v.s.) gerçekleştirdiler. Daha sonra Pilav Dağı’nın eşsiz manzarasında doğanın tüm güzelliklerini seyretme fırsatı buldular. Aynı zamanda Kaf Suresi 6-7-8. (Üstlerindeki göğe bakmazlar mı ki, onu nasıl bina etmiş ve nasıl donatmışız! Onda hiçbir çatlak da yok. Yeryüzünü de döşedik ve ona sabit dağlar koyduk. Orada gönül açan her türden (bitkiler) yetiştirdik. Allah’a yönelen her kula gönül gözünü açmak ve ibret vermek için (bütün bunları yaptık)…) ayetler ışığında Allah’ın arzını okuyup derin düşünme ve tefekkür imkanı buldular…

Öğle namazının akabinde ikram edilen öğle yemeği sonrasında ;
Programın ikinci bölümüne geçildi.
Programın açılış ve selamlama konuşmasıyla başladı. Anadolu Öğrenci Birliği Trabzon Temsilcisi Ali Kaya’nın yaptığı açılış ve selamlama konuşmasından sonra ‘’Gençlik Zaman ve Sorumluluk’ konulu bir sunum yaptı. Ali Kaya, açılış ve selamlama konuşması sonrasında programın adı ’’Arzı Okuma‘’ hakkında gençlere olan hitabında kısaca ’’Allah’ın ayetlerinin sadece mushaftan ibaret değildir. Evrenin içinde gördüklerimiz ve hisettiklerimizin hepsinin Allah’ın birer ayeti olduğunu kavrayarak ve bu ayetleri okuyarak Rabbimize daha çok yaklaşma imkanını bulup, kulluğumuzu artırmalıyız” dedi.
Selamlama konuşmasının ardından sunumuna geçen Kaya; sunumunda gençliğin, hayatın ve kimliğin şekillendiği en hızlı ve en dinamik dönem olduğunu, bu dönemi nasıl değerlendirilirse, geleceğin de öyle şekilleneceğini ifade etti. Hayatın tümünün, ölüm gelinceye kadar kapsayan zamanın çok önemli olduğunu zamanı dolu dolu geçirilmesi gerektiğini, okul yıllarının çok çabuk geçtiğini belirtti. Hayatın içinde asla zamanı israf edilmemesi gerektiğine de değinen Kaya; sorumluluk hakkında gençlere bu gün ve gelecekte hayatın inşa ve imarının onları beklediğini, bunun içinde okul döneminde okul eğitimiyle beraber muhakkak bilgi ve hikmetin de kuşanılması gerektiğini, bununda yegane yolunun okumaktan geçtiğini belirtti. Onun için maddeyi okurken manayıda asla ihmal etmemeliyiz diyen Kaya, “Yeryüzünün küfür ve şerrine karşı iyilik ve maruf adına birlikte hareket etmeliyiz, çünkü biz biliyoruz ki; Allah’ın Peygamberi Musa(as) Firavun’a Allah’ın dinini tebliğe giderken ‘’….Rabbim kardeşim Harun’u bana yardımcı kıl….’’(Kasas-34) dediğini biliyoruz. Bu vechle bizde bulunduğumuz tüm mekanlara da Allah adına kollektif bir ruh ve birliktelik oluşturmalıyız. Bu birlikteliklerimizle bu günün insanlığına iyiliği ve marufu taşımalıyız” dedi. Konuşmasını iyi dilek ve temennilerde bulunduktan sonra Mülk Süresi 2. ayetiyle ’’O ki, hanginizin daha güzel davranacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O, mutlak galiptir, çok bağışlayıcıdır.’’(Mülk Süresi-2) sonlandırdı.

Daha sonra Eğitimci Engin Gültekin Hocanın kısa konuşması ile program devam etti. Konuşmasında kısaca Allah’ın razı olduğu bir hayat yaşamanın temel ilkesi önce Allah’ı tanımaktır diyen Gültekin, sonrasında bununda yolun onun Kerim Kitabını muhakkak okuyup yaşamaktan geçtiğine söyledi. Son olarak da gençlere engin tecrübelerinden örneklerle tavsiyelerde bulunarak konuşmasını bitirdi.

Programın üçüncü ve son bölümünde üniversite öğrencileri ‘’İslam ve Çevre’’ konulu panel düzenlediler. İlk sunumu; Avrasya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Ömer Faruk Kısacık “Tüketim Kültürü ve Çevre Bilinci‘’ konulu bir sunumuyla yaptı. Sunumunda kısaca; liberal ekonomi ve seküler dünya görüşünün hayatı yaşanmaz hale getirdiğini, Müslümanların bu tuzaklara düşmemeleri gerekliliği üzerinde vurgu yaptı. Daha sonra Öğrencimiz Avrasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Mustafa Demir İse ‘Peygamber Efendimizin(s.a.s) ve Çevre Bilinci’’ konulu bir sunum yaptı. Çevre Bilincinin İslami bilinçle ancak korunacağını belirten Demir; “bunun en güzel örneğini Peygamber Efendimiz(s.a.s)’in Medine’nin imarında ve Medine çevresine ektiği dinlenme ve yağmur ormanlarında görebiliyoruz… Aynı zamanda tabiatta bulunan hayvanlara karşı merhamet ve sevgisi de görmek isteyenler için elzem örneklerdir” dedi.
Son olarak da Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğrencisi Yunus Emre Aydın ise ‘’İslam-Çevre ve İnsan-Çevre’’ başlığı altında bir sunum yaptı. Sunumunda kısaca çevrenin insana Allah tarafından verilmiş kutsal bir emanet olduğunu ve Müslümanların emanet kavramını bu yönde iyi kavramaları gerektiğini anlattı. Aydın; “Bu bakış çevreyi ihya eder, tahrip etmez” dedi.

Program öğrenci panelinin ardından sona erdi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar