Düşünce Akademisinde bu hafta

Düşünce Akademisinin ilk dersi olan “Öncelikli Meseleler ve İslami Hareket” dersinde Ahmet Sait Öner, “Kadın” konusuna değindi.

Kadın konusuna yaratılış bahsi ile giriş yapan Öner, İslam inancına göre kadın ve erkek yaratılışta eşit olduğunu, Tevrat ve İncil’de ise, tam tersi bir anlayış hakim olup ilk günahı kadına yükleme anlayışının bulunduğunu, işte bu algı Batının kadın algısının temelini oluşturur dedi.

Kadınla alakalı maalesef hala tartışılan bir mevzu olan kadının aklı eksik midir? Sorusuna da Öner, tarihsel gerçekçilikte Müslüman duruşuyla var olan kadına böyle bir eksiklik isnad edilemez diyerek görüşünü belirtmiştir. Ardından kadının çalışması meselesine değinen Öner, öncelikle kadının hangi şartlarda çalışması konuşulmalı, Batının kadın algısıyla yapılan kadın algısı karşılaştırmalarını sahih mecraya oturtmalı ve iş hayatının düzenleyen bir İslam hakimiyeti kurulmadıkça bu sorular da çözülmeyecektir dedi. Ardından annelik konusuna değinen Öner, kadını ev hayatından, anneliğinden alıkoyan bir çalışma hayatı toplumu çökerten unsurlardan biri haline gelir dedikten sonra kadının yöneticiliği mevzuuna da değinip dersi sonlandırdı.

Bu haftaki Düşünce Akademisinin ikinci dersinde Ümit Horozcu, önemli bir mevzu olan evlilik konusuna değindi. İnsanın hayatta iki temel karar verme aşamasına(Okul seçimi-evlilik) değinerek derse başlayan Horozcu, evlilik konusu üzerinden derse devam etti. Evlilik için olgunlaşmayı beklememek lazım, olgunlaşma evlilik ile olur. Evlilik karşılıklı yükselmek için yapılır, düşüş göze alınmamalıdır, istisnalar hariç denilerek ders bitirilmiştir.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar