Adana’da “Ortak Geleceğimiz ve Birlikte Yaşama Tarihimiz” Kampı Gerçekleştirildi

Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi kız üniversite öğrencileri, 29-30 Nisan, 1 Mayıs tarihleri arasında “Ortak Geleceğimiz ve Birlikte Yaşama Tarihimiz” başlıklı bir Hizmetiçi Eğitim Kampı düzenledi. Üç gün süren Hizmetiçi Eğitim Kampı’nın birinci gün Kuran-ı Kerim tilaveti ve meal okunmasıyla başladı. Ardından Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi kız öğrenci sorumlularından Fethiye Yıldız bir açılış konuşması yaptı. Yıldız coğrafyanın insanların ve milletlerin kaderi olduğuna vurgu yaparak da gençliğin buna yön verebilecek potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Daha sonra üniversite öğrencilerinden Nida Demiray, “Birlikte Yaşama Kültür ve Tarihi Kökenleri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Akabinde akşam namazına geçildi.

Namaz arasının ardından AÖB Adana Şubesi sorumlularından Eğitimci Nihat Aydoğmuş “Algılar ve Gerçekler Arasında Terör” konulu bir sunumu öğrencilerle paylaştı. Aydoğmuş, konuşmasında birlikte yaşama kültürü ve tarihi kökenleri ele alınarak yeryüzünde yerinden edilenlerle, kimliğinde vatansız yazan muhacirler üzerinden İslam dünyasında yaşanan terörün sosyal hayatta oluşturduğu mağduriyetler bağlamında ortak geleceğin inşasında kadının rolü yadsınmadan, toplumsal kabul ve yaraların sarılması için STK çalışmaları konularına da değindi. Terör tanımını oluşturan emperylist ülkelerde yine kendi tanımlarına göre terörist gruplar arasında yer almaktadır. Yapana ve yapılana göre değişen kavramları kendine göre şekillendiren medya algı operasyonlarıyla “bir şeyin gerçek olmasından daha mühim olanın onun gerçek olarak algılanmasını sağlıyor” diyen Aydoğmuş konuşmasını “cihad birilerini öldürme fiili değildir, cihad birilerini diriltme fiilidir” sözleriyle bitirdi. Nihat Aydoğmuş’un sunumunun ardından Yatsın Namazı kılındı ve daha sonra üniversite öğrencisi Saime Deniz “Yeryüzünde Yerinden Edilenler” konulu bir konuşma yaptı ve makale çalışmasına geçildi. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren makale çalışmasının sonlanmasının ardından kız öğrenciler Teheccüt Namazıyla ilk günün sonlandırdı.

İkinci güne yapılan kahvaltı programıyla başlayan kız öğrenciler, Anadolu Platformu YK Üyesi ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar’ın “Geçmişte ve Gelecekte Biz Gençler” konulu sunumunda bir araya geldi. Gençler olarak geçmiş ve gelecek arasında köprü konumundayız ve bugünden yarınları biriktirmeliyiz, bunu bugünün işini yarına bırakmadan yapabiliriz diyen Gazi Kılıçparlar, zamanın önemine vurgu yaparken gençliğe “idealize edeceğin düşünceyi pratize edemezsen matlaşırsın” sözüyle telkinde bulundu. Gazi Kılıçparlar’ın yaptığı sunumun akabinde üniversite öğrencisi Merve Şahin “Terörün Sosyal Hayatta Oluşturduğu Mağduriyetler” başlıklı bir konuda kamp katılımcılarını bilgilendirdi. Verilen çay arasının ardından Ceylan Töken, “Ortak Geleceği İnşasında Kadını Rol” konusuna değindi. Namaz ve yemek arasından sonra tekrar makale çalışmasına geçildi.

Makale çalışmasının bitiminde üniversite öğrencisi Fatma Yılan “Toplumsal Kabul ve Yaraların Sarılması İçin STK Çalışmaları” adıyla bir sunum yaptı. Verilen aranın ardından öğrenciler Sena Erbaş, Fatmanur Yaldız ve Beyza Kökçü “Ülkedeki Gelişmeler; Eğitim Sistemi, Başkanlık Sistemi ve Yeni Anayasa” konulu bir forum gerçekleştirdiler. Forumda terörün, sosyal medyanın insanlar üzerinde oluşturduğu algıları, sorunları, çözümleri ve iktidarın yaşanan sorunlar üzerindeki tutumları konuşuldu. “Çağını inşa edemeyen çağrı yok gibidir” sözünü esas alarak ülkemizdeki eğitim sistemi, başkanlık sistemi ve yeni anayasa konularını tartışıldı. Sonuç olarak çözümün Ramazan Kayan’ın da dediği gibi “birleşmiş milletler de değil birleşmiş yüreklerde” olduğu kanaatine varıldı.

Forum ardından verilen yemek ve namaz arasından sonra tekrar makale çalışmasına geçildi ve film gösterimi yapıldı.
Üçüncü gün ise İyilikder Genç Gönüllüleri ile beraber Adana’nın Aladağ ilçesinde yapılan Doğa Yürüyüş ile kamp programı sona erdi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar