Günümüz Dünyasında Yaşam Pratikleri Açısından Din Psikolojisi Okumaları Gerçekleştirildi

1.Hafta – Değişen Dünyada Gençlik ve Değerler
Anadolu Öğrenci Birliği İsar Öğrenci Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu, Günümüz Dünyasında Yaşam Pratikleri Açısından Din Psikolojisi üst başlıklı makale okumalarına Sevde Düzgüner ile başlandı.
Değişen Dünyada Gençlik ve Değerler konusunu işleyen Düzgüner, konuşmasına modern zamanlarda hayatımıza girmiş olan kalıplaşmış cümlelerin olumsuz etkilerinden, aynı zamanda bu cümlelerin gençler ile yetişkinler arasına bir set çektiğinden söz ederek başladı.
Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren iletişim araçlarının, haberleşme ihtiyacını karşılamanın yanı sıra “etkilenme”yi de beraberinde getirdiğini vurgulayan hocamız, muhafazakâr kesim olarak teknolojik gelişmelere sırt çevirmek yerine irade göstererek faydalı bir şekilde kullanılabileceğine değindi. Ayrıca teknolojinin İslamla beraber evrilmeye başladığının da altını çizdi.
Derste hocamız “Hislerin dünyamızda büyük yeri vardır. Günümüz gençlerinin temel problemi ise dünya hayatıyla dini hayatın ayrı alanlar olarak değerlendirmesidir ve böylelikle gençler sosyal hayatlarında yapmış olduklarını din dışı bularak kendilerinin günahkâr olduğunu düşünmüşlerdir.” dedi.
Çocuğa birey olarak davranmanın yetişkin olarak davranmaktan farklı olduğunu vurgulayan Düzgüner, anne-babaların çocuklarını meslek kaygısıyla yetiştirmesini eleştirdi. Buna ek olarak yetişkinlerin güncel hayatı takip edememesi, çocuklar ile yetişkinlerin rolleri değiştirmesi sonucunda büyüklerin çocuklar üzerindeki otoritesini kaybettiğini söyledi. Bu duruma gelmemek için dünyada meydana gelen gelişmeleri öncelikli olarak bizlerin takip etmesini ve bu gelişmeler hakkında bir fikrimizin olması tavsiyesinde bulundu.
Sonuç olarak; Müslümanların dünyanın değişeceğini ve bu değişimin sürekli bir süreç olarak devam edeceğini kabul edip, bu değişim noktalarını iyi kavrayarak, kendi dinimize uygun bir uyarlama gerçekleştirip başarılı bir kurtuluş sağlanabileceği belirtildi.
2.Hafta
Anadolu Öğrenci Birliği İsar Öğrenci Topluluğunun düzenlemiş olduğu Günümüz Dünyasında Yaşam Pratikleri Açısından Din Psikolojisi üst başlıklı makale okumaları Gülüşan Göcen ile devam etti.
İbn Haldun’un toplum ve insan yaklaşımının Günümüze düşen İzdüşümleri: Tüketim Toplumu ve Narsist İnsan makalesi üzerinden gerçekleşti. Öncelikle İbn Haldun’un insan yaklaşımı üzerinde durdu. İhtiyaçların insanın yaşamı konusunda kilit noktası olduğuna ve toplumsal yönüne ivme kazandıran şey olduğundan bahsetti. Göcen bedevi toplumun köy hayatı yaşadığı ve zaruri ihtiyaçlarının teminine 
çalıştığından ve hadari toplumunun ise kent hayatı yaşayan ve kendi ihtiyacından fazlasını üreten topum olduğuna değindikten sonra İbn Haldun’un hadari toplumunun şimdi tüketim toplumu mu oldu? Sorusuna dikkat çekti.
“Bir toplumun inşası ihtiyaçlarını gidermesine bağlıyken yıkılışı da ihtiyaçlar konusunda ki dengesizliğine bağlıdır. “sözünden hareketle üretim ve tüketim dengesizliği üzerinde durdu.
İnsanların üretmediğinden dolayı kendi özlerine yabancılaştığı ve mutsuzluğa sebep olduğundan bahsetti.
İbn Haldun’un hadari toplumunda olan gururlu insanı bugünün tüketici ve narsist kişiliği olduğunu söyledi. Bugünün insanı refah bir hayata alıştıktan sonra hep o hayatı yaşamak için kendisiyle ilgilenmeye başladığından ve çevresinde ki insanları unuttuğunu söyleyerek bu konuyu eleştirdi. 
Sonuç olarak Hocamız burada yapılması gerekenin İbn Haldun’u tekrar etmek olmadığını, bunu kavrayıp anlamak hatta onun ötesine geçmemiz gerektiğini söyleyerek son verdi.
3.Hafta – Dini Sorumluluklara Psikolojik Bakış
Anadolu Öğrenci Birliği İsar Öğrenci Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu, Günümüz Dünyasında Yaşam Pratikleri açısından Din Psikolojisi üst başlıklı makale okumaları Ümit Horozcu ile son buldu.
Dini Sorumluluklara Psikolojik Bakış adlı konuşmasının girişinde Horozcu ilahiyat alanında Sosyal Bilimlerin vazgeçilmezliğinden söz etti.Bu konuda günümüz ilahiyatçılarını da eleştirdi. Sosyal Bilimler bilinmeden Klasik İslami İlimlerin eksik kalacağı kanısında olan hocamız bunu ceza-i ehliyet- fıkıh ilişkisiyle örneklendirdi.
Şizofren,bipolar,kleptomani gibi psikolojik rahatsızlıkların insan üzerindeki etkisi ve bunlardan muzdarip bir insanın ceza-i ehliyetini mahiyeti konuşuldu. Bu hususta hayattan bir çok örnek veren Ümit Horozcu bu noktadaki eksikliği de gözler önüne serdi.
İnsanın karakter ve kişilik oluşumunda etki eden faktörlerden ve bu hususta sosyal psikolog ve psikiyatristlerin genel kanıtları üzerine konuşuldu. Çoğunlukça kabul gören aile ve çevre etkisinden bahsedildi. Bu konuda ailesi ve çevresiyle iyi ilişkileri olan inançsız bir insanı fıkhı olarak cezai ehliyetinin nasıl olması gerektiği hususu müzakere edildi.
Sonuç olarak bu tip insanlarda irade eğitiminin mümkün olduğu, tıpkı zekanın geliştirebilirliği gibi iradenin de eğitilebilir olduğu kanısına varıldı.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar