KOCAELİ TEMSİLCİLİĞİMİZ DÖNEM SONU KAMPI YAPTI

Kocaeli Temsilciliğimiz Dönem Sonu Kampı Yaptı

Program 25 Aralık 2016 Pazar günü Kocaeli Gökkuşağı Derneği’nde gerçekleşti.
Programım Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Anadolu Öğrenci Birliği tanıtım filmi izlendikten sonra Hüsna Maraba’nın moderatörlüğünü yaptığı ilk oturum Kocaeli Üniversitesi Matematik Bölümü öğrencisi Özlem Önal’ın ‘İdeoloji nedir?’ başlıklı sunumu ile başladı. İdeolojinin çıkışını, tarihsel arka planını ele alan Önal özet olarak: “İdeoloji bir sınıf çatışması olarak ortaya çıkmıştır ama zamanla kimlik çatışmasına dönüşmüştür.” dedi.

“İslam; sosyalizm ve Marksizm gibi deli gömleği giydirilmiş bir idrağa sığdırılamaz diyen İktisat Bölümü öğrencisi Merve Turan, Sosyalizm ve Marksizm hakkında bilgilendirme yaptı.
İlk oturumun son sunumcusu Çalışma Ekonomisi öğrencisi Dilara Önal Faşizm ve Anarşizm’i ; “Anlamları ve eylemleri bakımından İslam’dan tamamen uzak bu oluşumlar fesatlık ve bozgunluk çıkarmak, düzensiz bir toplum oluşturma çabalarındadırlar.” şeklinde ifade etti.

Çay ve muhabbet arasından sonra ikinci oturum Edanur Oruç ile başladı. Oturumun ilk sunumcusu olan İşletme Bölümü öğrencisi Kübra Baş, Muhafazakarlık ve Radikalizm’i anlatırken Müslümanlar için iki uç nokta olduğunu ve bu hareketlerin kendilerini tanımlama biçimleri ile toplamlara yansımasının farklı olduğuna dikkat çekti.

Milliyetçilik ve Demokrasi başlıklı sunumunda “Milli değerlere sahip çıkmak ile milliyetçi olmanın farklı olduğuna, tek bir milletin üstünlüğünün kişiyi/toplumları ırkçılığa kadar götüreceği ayrıntısına dikkat çeken İlahiyat Bölümü öğrencisi Goncagül Bayram, tek üstünlüğün takva ile olduğunu hatırlattı.

Kampın son sunumcusu Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Şefika Furtana, ‘Feminizm ve Romantizm’ bildirgesinde şunlara değindi; “Kendi içinde sabit bir tanımlamaya bile sahip olmayan bir ideoloji, sınırlı ve kısır bir döngüden ibarettir. İçinde pek çok çelişkiyi barındıran bu hareket geleceği kör bir harekettir.”

İki gün süren kamp soru-cevap ve kamp değerlendirmesinin ardından son buldu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar