Muş Temsilciliğimiz “İslam’ da Davet ve Gençlik” Üst başlıklı İl Kampı Gerçekleştirdi

Muş Temsilciliğimiz “İslam’ da Davet ve Gençlik” Üst başlıklı İl Kampı Gerçekleştirdi.
Program 10.03.2017 tarihinde Kuran-ı Kerim tilaveti ve AÖB MUŞ İl Danışmanı Gökhan ÖZBEK’in selamlama konuşmalarıyla başladı.ÖZBEK ” Davet, hayata müdahil olmaktır, müdahele etmektir. Akıp giden zaman karşısında seyirci olmaktan beri olmak, batılın ifsat edici düzenine kaşı duruş ortaya koymak ve hak namına hakkı ikame etmektir. Davet irade beyan etmektir. Hayata yön verme, bulunduğumuz ortamları, üniversitemizi şekillendirme iradesini ortaya koymaktır ” dedi. 
Özbek’in konuşmasının akabinde AÖB Muş Temsilciliğinin tanıtım sineviyonu izlendi.
Programın ilk oturumu Bilal ATEŞ’in moderatörlüğünü yaptığı “İslami Davet” üst başlığıyla gerçekleşti.
Mahir GÜR ise ” Modern Dönemde Davetin Dili ve Davet Ahlakı” başlıklı sunumlarında davetçinin üslubuna dikkat çekerek “Firavuna, Musa ve Harun peygamberi gönderen Allah’ın, onları yumuşak söz söylemelerini telkin etmesinin bizim için büyük bir ders olduğu aşikardır. İnsanları ötekileştirerek, kategorilere ayırarak yapılacak bir davetin fayda değil zarar getireceği, insanları davetimizden uzaklaştıracağı da aşikardır.” dedi. GÜR; Bizim davetimizin kişiye, cemaate, mezhebe, derneğe değil Allah’a olduğunun altını çizdi.
Daha sonra ” İslami Davette Metot ve Davetçinin Yol Haritası” başlıklı sunumlarını gerçekleştirmek üzere Mehmet Ali Yıldız söz aldı. YILDIZ, tebliğde çokça yapıldığını düşündüğü yanlışlıklardan bazı örnekler vererek değerlendirmelerde bulundu. Davetçinin eylem-söylem birlikteliğinin önemine dikkat çeken YILDIZ, “Fikire karşı ancak fikir ile karşılık verilmesi gerektiğini; insanları zan altında bırakarak, yada alaya alarak sordukları soruları geçiştirilemeyeceğini belirtti. Bir cemaatin üye sayısının fazla olması o cemaatİ haklı çıkarmayacağı gibi sayının çokluğunun eleştiri kültürünü ortadan kaldırmaması gerektiğini de dile getirdi.

İkinci oturum “İslama Davet ve Gençliğin Rolü” başlığı altında, Atölye çalışması şeklinde yapıldı. 
Kardeşlerimiz, gruplar halinde “İslama Davet Nasıl Yapılmalı” , “İslam Davetçisinin Özellikleri” , “Davette Eksikliklerimiz ve Zafiyet Nedenleri” , ” İslami Davette Muhatabı Tanıma ve Ön Yargılardan Sıyrılma ” , “İslami Davette Yöntemler ve Araçlar” başlıkları altında fikir alışverişinde bulundular.
Program yapılan atölye çalışmalarının sonuçlarının sunumları ve dua sonrası son buldu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar