Emaneti Hatırladık

 31 Temmuz-03 Ağustos tarihleri arasında Kocaeli Aytepe’de “Emaneti hatırla” başlığıyla Türkiye geneli istişare kampımız gerçekleştirildi

75 üniversiteden yaklaşık 350 kız ve erkek öğrencinin katıldığı programa Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Başkan Yardımcısı Tamar Çalhan, Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı Gazi Kılıçparlar, Akadder Başkanı Rabia Aldemir, Anadolu Platformu İstişare Üyeleri Hüseyin Özhazar, Nesrin Karataş, Genel Sekreter Ömer Büker Anadolu Öğrenci Birliği önceki dönem Başkanımız Abdulvahit Yücel, İstişare Kurulu üyeleri, Akadder Yönetim Kurulu üyesi Kamer Çamurluoğlu ve Anadolu Öğrenci Birliği  Genel Başkanımız Mesut Çaça katıldı. Yakılan kamp ateşinin ardından ezgi ve marşlarla ilk gün tamamlandı.

Ağustosun ilk günü sabah namazıyla başlayan kampın ikinci gününde; namaz sonrası doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. Eş zamanlı olarak farklı kamp alanlarında yapılan programlar Kur’an Kerim tilavetiyle başladı.

Programda,  selamlama konuşmalarını Anadolu Öğrenci Birliği bir önceki dönem Başkanımız Abdulvahit YÜCEL gerçekleştirdi. YÜCEL yeni dönemin hayırlara vesile olmasını temenni ederken  bir önceki dönemlerde bölge sorumluluğu yapmış tüm arkadaşlarımıza tek tek teşekkürlerini dile getirdi. Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir “Geleneğimiz ve Geleceğimiz”, başlıklı sunumunda öğrencilere önemli mesajlar verdi.

Aldemir: “Mensubiyet, kişinin sabitlerine işaret eder. Sabitleri olmayan insan yersiz, yurtsuz olur. Önümüzdeki on yılda herhangi bir harekete liderlik yapacak olanlar şu dört meseleye dikkat etmeli: Mezhepçilik, cinsiyetçilik, milliyetçilik ve son olarak teslimiyetçilik. İtaate alışmış kişi kimin eline geçerse ona itaat edecektir.”

Yazar Ümit Aktaş ise “Emperyalist Hegemonyaya Karşı Bir Paradigma / Şiddet Dışı Direniş” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi. Ümit Aktaş sunumunda, iyiliği emredip kötülüğü yasaklamaktan önce, iyiliği yaşayıp, kötülükten uzak durarak, önce kendimizden başlayarak, bize emredileni devlet politikası haline getirmeden dinimizi yaşamamız gerektiğine işaret etti. Konuşmasında “cihad” kavramına da değinen Aktaş, cihadın şiddet dışı bir direniş ile olması gerektiğine vurgu yaptı.

Programda Akadder Başkanı Rabia Aldemir, Kocaeli Gökkuşağı Derneği’nden Şükran Ataşalan, Anadolu Öğrenci Birliği önceki dönem Başkanı Abdulvahit Yücel açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Hocaların tebliğleri ve açılış konuşmalarının ardından kampın 2. gün programı öğrenci sunumları ile devam etti.

Erkek öğrenci kampında;

“İlla edep: Edep ve Tevazu” konu başlığı ile Mehmet Tekdemir,

“Peygamber mirasını çağa taşımak: Eminlik” konu başlığı ile Musa Şanverdi,

“Davetteki harekette, zorlukta; Umut ve sabır” başlığı ile Mustafa Üzümcü,

“Değerlerimizin ve emanetlerimizin ruhu: Takva ve ihlas” başlığı ile Hubeyd Ünal,

“Davetçinin önündeki en büyük engel: Önyargı ve ötekileştirme” ile Feyzi Güneş birer sunum gerçekleştirdi.

Kız öğrenci kampında;

Selda Aydoğan “En Büyük Zenginlik: Şükür ve Kanaatkârlık”

Meryem Nihal Dağ “Acziyetin Önündeki Perde: Haset ve Kibir”

Hatice Yılmazgil “İnsanlığa Adanmışlığın Ruhu: İsar”

Sümeyye Ersöz “Davamıza ve Davetimize Vurulan Darbe: Cedelleşme ve Nefret Dili”

Şeyma Eker “Müslümanca Duruşun Sigortası: İtidal ve Denge” başlığıyla birer sunum yaptı.  

Sportif faaliyetlerden sonra kız ve erkek öğrenci kampında 2. gün akşamının son programı olan forumlar eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Erkek öğrencilerle olan formu” Anadolu Öğrenci Birliği’nin Gelecek Ufku”  başlığı altında Ebuzer Nas gerçekleştirirken, kız öğrencilerle Rabia Aldemir eşliğinde forum yapıldı.

Daha sonra kampa katılan tüm öğrenciler ok atma, paintball, doğa yürüyüşü, futbol ve hentbol gibi çeşitli sportif faaliyetler gerçekleştirdi.

“Nasıl bir gençlik?”

2 Ağustos 2017 Çarşamba günü Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerle devam eden “Emaneti Hatırla” kampında; araştırmacı yazar Zeynel Çakır erkek öğrencilere İran’da yaşadığı günlerdeki izlenimlerini sundu.

Metin Önal Mengüşoğlu öğrencilere “Nasıl Bir Gençlik?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda insanoğlunun üç kavgasından bahseden Mengüşoğlu, bu kavgaların; Ataların Dini, Devletin Dini ve Allah’ın Dini olduğunu söyledi. Mengüşoğlu ayrıca taklidi hayatımızdan çıkarmamız gerektiğinden bahsetti.

Kız öğrenciler de her ilden en az bir kişiden oluşan 15 kişilik gruplar ile teşkilat oturumları gerçekleştirdi. Oturumlarda tecrübe paylaşımı ve önümüzdeki dönemlerde neler yapılabiliriz’ in cevapları arandı.

Eş zamanlı gerçekleşen teşkilat oturumlarının ardından, öğrenciler yemekten sonra kamp ateşi etrafında son akşamını değerlendirirken, kız öğrenci temsilcileri Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanı Mesut Çaça ile değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

3 gün süren kamp sabah kahvaltısı ve kapanış programı ile son buldu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar