Bugünü Konuşuyoruz

Geleneksel hale getirdiğimiz bölge kamplarımız bu yıl Adana’dan başladı.

İlk bölge kampı 10 farklı ilden 250 öğrencinin katılımıyla Adana’da, Yüreğir Kültür Merkezi’nde başladı.

Geleneksel hale getirilen bölge kamplarında bu yıl “Bugünü Konuşmak” üst başlığı konuşuluyor.

Yüreğir Kültür Merkezi’nde başlayan kampın selamlama konuşmalarını AÖB Adana Bölgesi Erkek Başkanı Şehmuz Sarıdoğan, Kız Bölge Başkanı Halime Binbir ve İl Danışmanı Yakup Kölay yaptı.

Daha sonra açılış konuşmasını yapmak üzere Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanımız Mesut Çaça kürsüye geldi.

Başkan Çaça: “Değerli arkadaşlar! Bizler Anadolu Öğrenci Birliği olarak geçmişten aldığımız ilhamla zamanın ruhunu yakalayarak yarınlara umut aşılamak istiyoruz. İşte bu yüzden burada ‘Bugünü Konuşuyoruz’. Bu konu bağlamında Afrin’de direnen genç yiğitlerimize selamlarımı gönderiyorum. Çoğu kişinin hakikatte hiçbir işe yaramadan göçtüğü bu dünyada biz bir şeyin başında, ortasında veya sonunda bir nokta olalım. Ve bir şeyler bizim elimizle düzelsin! Ne olur şu nizamı alem artık düzelsin” diyerek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra Av.Muharrem Balcı “Koşulların Kavramlara ve Yapılara Etkisi” başlıklı sunumunu yapmak üzere kürsüye geldi. Balcı: ” Koşulların kavramlara ve yapılara etkisi hak, adalet, özgürlük ve meşruiyettir. Bu dört kavram ilahi hukuk sistemine ve İslamiyet’e dayanır. Suyun kaygısı hep ileri akmakla gerçekleşir. Bundan sebep hep ileriye doğru gidilmesi gerekmektedir” dedi.

Balcı’nın konuşmasından sonra Araştırma Görevlisi Mustafa Enes TEPE “Günümüzü Şekillendiren Yeni Dinamikler” konulu sunumunu yaptı. Tepe sunumunda sosyal medyanın, internet sitelerinin, teknolojinin kavramlarımıza ve yaşantımıza etkisinden bahsetti.

Program Eğitimci Ahmet YETER’in “İslami Hareketin Yeni Metodu” konulu sunumuyla devam etti. Geçmişin belli bir döneminde kalıp bu günü yaşayamamanın belki de asıl problemlerimizden biri olduğundan bahsetti. Bu problemleri aşmak içinde öncelikle yeni bir anlayışın yani felsefenin olması gerektiği üzerinde durdu. Yeter: “derdi sorumluluğu olan insanlar, yoksunluğun bahanenin ardına sığınmaz, imanın çağrı olduğuna inanır” dedi.

Daha sonra söz alan Anadolu Platformu Teşkilatlanma Başkanı ve Adana Ülfet Derneği Başkanı Gazi KILIÇPARLAR “İyilik Elçilerimiz” konulu sunumunu yaptı. Kılıçparlar: “ 65 milyon insanın silah zoruyla, 230 milyon insanın ise değişik nedenlerle ülkelerini terk etmek zorunda kaldığı, 150 milyon yardıma muhtaç insanın olduğu bir dünyada iyilik elçilerine ihtiyaç hissetmekteyiz “ dedi.

“Benim Hikayem” başlıklı oturumda Suriyeli Ahmed HANAFİ, Filistinli Basem DHAİR, Afganistanlı Abdulbari HAMİDİ kendi ülkelerini anlattılar.

Benim Hikayem adlı öğrenci sunumlarından sonra Doç. Dr. Mahmut Hakkı AKIN’ın Aliya İzzetbegoviç kitabının öğrenciler tarafından kritiği yapıldı. Daha sonra Akın bilge kralın gençlere örneklik teşkil eden hayatı, düşüncesi ve mücadelesini anlattığı bir sunum gerçekleştirdi. Bu sunumdan sonra kampın birinci günü sona erdi.

 

 

 

 …

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar