Gaziantep’te Bugünü Konuştuk

“Bugünü Konuşmak” başlıklı öğrenci kampımız 14 üniversiteden 400 öğrencinin katılımıyla Gaziantep’te yapıldı.

“Bugünü Konuşmak” başlıklı öğrenci kampımız 9 ildeki 14 üniversiteden yaklaşık 400 öğrencinin katılımıyla 10-11 Mart 2018 tarihinde Gaziantep’te yapıldı.

Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan kampın açılışına Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, üniversite başkanlarımız ve Gaziantep, Kahramanmaraş, Mardin, Batman, Adıyaman, Şırnak, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır’dan gelen öğrencilerle Gaziantep’te okuyan yabancı öğrenciler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda bir konuşma yapan Mustafa Kar, Anadolu Öğrenci Birliği’nin Türkiye’deki birçok ilde iyi bir gayret gösterdiğini belirterek; “Şu anki çalışmalar ciddi ve dolgun bir şekilde gidiyor. Gençliğinizin verdiği heyecanı bu çalışmalara yansıtabilirseniz çok daha güzel işler çıkartacağınıza inanıyorum. Bugünü konuşuyoruz, yarınları da düşünmeliyiz. Anadolu Öğrenci Birliği üniversite öğrencileri olarak liseli gençlerle mutlaka irtibata geçmeli ve onlara heyecanınızı yansıtmalısınız” dedi.

Dünü olmayanların yarını da yoktur

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir de geleceğin gençlerin elinde olduğunu vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Dünyanın birçok yerine gittiğimizde Hz. Peygamberin sahabelerinin kadın-erkek demeden varlıklarına şahitlik ediyoruz. Hani şair diyor ya: ‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı / Düşün altında binlerce kefensiz yatanı.’ Bugün nerden geldiğimizi, nereye gitmek istediğimizi, nasıl bir varlık, tarih, coğrafya tasavvuruna sahip olduğumuzu yeniden idrak etmek zorundayız. Buradan bir bilinç üreterek yeni bir sıçrama yapmak için bir araya geldik. Dünü olmayanların elbette ki yarını da yoktur. Bunları çok detaylı konuşacak ve paylaşacağız. Milletini bilecek, memleketini bilecek, kendi tarihini bilecek, coğrafyasını bilecek, dünyayı tanıyacak ama bu coğrafyanın değerlerini de bilecek, bu topraklarda emperyalistlere karşı verilen mücadeleyi tanıyarak yetişen gençlerimiz var.”

Farklı fikirleri okumaktan korkmayın

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür de: “Farklı üniversitelerden, Türkiye’nin farklı coğrafyalarından bir araya geldik. Bu bir hemhâldır. Aynı zamanda geleceğimizi birlikte şekillendirmenin karar merciidir. Bugünü konuşabilmek için sizden isteğim geçmişi iyi tahlil edin. Geçmişini bilmeyenler bugünü konuşamazlar ve geleceğe vizyon oluşturamazlar. Geçmişi öğrenirken de sizden istediğim lütfen sağlam kaynaklardan okuyun. Kalıcı kaynaklar ve farklı kaynaklardan okuyun ki kıyas imkânınız olsun. Farklı fikirleri okumaktan korkmayın. Sağlıklı bilgi edinmek için klasiklerden, kaynaklardan ve en önemlisi de sizi İslami noktada belli bir noktaya taşıyacak kaynaklardan okuyun” şeklinde konuştu.

Gaziantep Bölge Başkanımız Huzeyfe Akaslan ise etkinlikle ilgili AA’ya yaptığı açıklamada kampa 14 üniversiteden 400 öğrencinin katıldığını kaydetti.

Öğrenci buluşmalarının 10’uncusunu düzenlediklerini ifade eden Akaslan, “Güneydoğu illerinden gelen öğrencilerin yanı sıra Balkanlardan ve Afrika ülkelerinden de öğrencilerimiz var. Bu buluşmalar bizim için önemli bir milat, önemli bir sürecin başlangıcı aslında. Hem tarih hem kültür açısından inşallah buradaki kardeşlerimizle birlikte heybemizi doldurup, Allah nasip ederse gittiğimiz toplumlarda bu bilgilerimizi paylaşacağız” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi.

Kampın ikinci gününün sabah bölümünde tecrübe paylaşımı programı yapıldı. Burada öğrenciler gruplar halinde oturarak Bülbülzade Vakfı’nda görevli tecrübeli komisyon üyeleri ile bir araya geldi. Yaklaşık bir buçuk saat süren tecrübe paylaşımının ardından tekrar Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonuna geçildi.

Sanata, edebiyata önem vermemiz gerekir

Burada Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Genel Başkanımız Mesut Çaça bir selamlama konuşması yaptı. Çaça, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Dün Kayseri’de ‘vira bismillah’ dedik. 14 üniversiteden kardeşlerimizle bir aradaydık. Ardından Malatya’ya geçtik orada da 11 üniversiteden kardeşlerimizle bir aradaydık. Bugün de buradayız. Her yerde ayrı bir heyecanı, umudu görmek bizleri mutlu ediyor. Biz Anadolu Öğrenci Birliği olarak bu yıl Türkiye’de bugünü konuşmaya başladık.

Bizim buradaki asıl muradımız sizlerin birbiriyle kardeşane bir şekilde, samimi bir şekilde ünsiyetinizi arttırmanız ve bunu bulunduğunuz yerlere taşımanızdır. Bireysellikten öte birliktelik ruhunu yakalamış, tabiri caizse bir zincir gibi birbirine tutunmuş bireylerle bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bizim sanata, edebiyata, estetiğe önem vermemiz gerekir. Buradan da bir değişime adım atarsak Allah orayı bereketlendirecektir.”

Büyük bir davanın temsilcilerisiniz

Mesut Çaça’nın konuşmasının ardından Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir “Zamanı Ruhu” adlı sunumunda öğrencilere hitap etti. Konuşmasına salondakilerin büyük bir davanın temsilcileri olduğunu unutmamaları gerektiğini hatırlatan Aldemir şöyle konuştu:

“Bulunduğunuz her an büyük bir davanın temsilcilerisiniz. Bu şuurla, bu bilinçle hayatın içerisinde yer almanız gerekir. Söz söylerken, cümle kurarken, bir davranışı sergilerken biz bizden ibaret değiliz. Biz kadim bir geçmişin ve adaletle bezenecek bir geleceğin bugünkü izdüşümleriyiz. Bu bilinçle bulunduğunuz yerde dimdik ama derin bir müktesebata yaslanarak durmanız gerekir.

Büyük bir göz uygarlığı ile karşı karşıyayız

Bugün her şeyin görünenden ibaret olduğu, olağanüstü bir göz uygarlığın içinde doğdunuz. Adeta android bir nesille yüz yüzeyiz, her şey görünenden ibaret. Görünmeyenin yok sayıldığı ve görünen üzerinden meselelerin konuşulduğu, tartışıldığı, görünenin tecrübe edilmediği ama birçok bilginin aktığı bir enformasyonun içerisindesiniz. Bu öyle bir enformasyon ki olağanüstü bir hızla akıyor.

Burada bize özgürlük diye dayatılanlar, iştiyakla tükettiğimiz, aldıklarımız bilin ki geniş bir tutsaklıktır. Kendi mekânınızda, kendi imkânınız ve paranızla büyük bir göz uygarlığının işçilerisiniz. O büyük göz uygarlığının mabedi durumunda şu an Amerika var. İnsanlar onunla irtibat kurmadan rahat edemiyor. Oysa insanın kendisini yaratan Allah’la irtibat içersinde olmadığı her an bir kayıptır.

Göz insanın kendisini dahi göremez

Buradan edindiğimiz bilgiler bilgi değil, malumattır. Malumat bilgi değildir. Burada en iyi oyunları oynayabilirsiniz, fakat söz konusu olan bir savaş olduğunda başka yerde durursunuz. Bir aracı sürmek olduğunda veya herhangi bir yeteneği geliştirmek olduğunda orada çakılır kalırsınız. Bunun için bizim uygarlığımızın duyu organı göz değildir. ‘Göz insanın kendisini dahi göremez’ der düşünürler.

Geçmişin sesini, vahyin mesajını, kendi iç sesimizi, sözlerle dahi konuşmayanların beyanlarını kulağımızla, yüreğimizle ve duygularımızla hissederiz. Göze fazla odaklandığınız zaman inanın kendinizi dahi işitemez, göremez ve muhasebenizi yapamazsınız. Birçok âmâ insan tanıdım hiç görmemişler, ama her şeyi duyuyor ve her şeyin farkındalar. Demek ki göz büyük bir nimettir, ama bugün her şeyimizi onunla ünsiyet kurarak sürdürdüğümüzde hayat ondan ibaret değilmiş.

Kendimizi fark ettikten sonra seçimlerimiz bize aittir

İnsanı insan yapan, insanı kâmil yapan, bizi tamamlayan Allah’ın bizi yaratırken bize lütfettiklerini açmamız lazım. İnsanın bu serüveninde, yürüyüşünde, hayat içersindeki yolculuğunda bir kısım noktalar vardır ki bunlar etraflıca konuşulması lazım. ‘Bizim için coğrafya kaderdir’ der üstad. Bunlar Allah’ın bize takdir ettiği kaderlerdir. Bunlara itiraz etmek Allah’a eş koşmanın yanına bizi götürür. Bunlar bizim için bir ayrıcalık değildir. Bunları biz seçmedik. Gaziantep’te, Urfa’da, Batman’da, Adıyaman’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da, Londra’da veya Mekke’de yaşamayı biz seçmedik. Orada doğmak bizi yoktan var eden Allah’ın bir takdiridir. Ailemizi biz seçmedik. Ama hayatı öğrendikten sonra, kendimizi fark ettikten sonra seçimlerimiz bize aittir.

Onun için kendi irademizle elde etmediğimiz hiçbir vasfımız bir diğer insan için baskı unsuru, yerme veya övünme nedeni olmamalıdır. Allah kimimizi kimimizden farklı yaratmış. Bir kısım konularda ayrı yaratmış. Her insanın parmak izi, göz retinası, avuç içi, hilkati farklıdır. Asla hiç biri diğerine benzememektedir. İlahi bir yaratılış, bir ritim vardır, bir akış vardır. Bundan dolayı şu anda yeryüzündeki insanların ırkından dolayı, renginden dolayı, kabilesinden, aşiretinden dolayı birbirini nasıl hunharca acı çektirdiğini görmekteyiz. Bu insanlığın düştüğü yerdir. Biz insanlığı düştüğü yerden yeniden ayağa kaldırmak için bunların hiç birinin üstünlük nedeni olmadığını biliriz. Esmeriyle, siyahıyla, beyazıyla her türlü ırkıyla biz insanlık ailesinin bir ferdi olduğumuzun bilinciyle daha büyük bir çabaya girmemiz gerekir.”

Konuşmanın ardından Anadolu Öğrenci Birliği Genel Başkanımız Mesut Çaça, Turgay Aldemir’e günün anısına plaket takdim etti.

Sunumun ardından kampın sonuç bildirgesi Ahmetcan Alpcan tarafından okundu. Program toplu hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

 …

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar