Kayseri’de Bugünü Konuştuk

kayseri bölge kampımız İlim Hikmet Vakfı’nın ev sahipliğinde Kayseri’de yapıldı.

“Bugünü Konuşmak” başlıklı öğrenci kampımız 14 ilden gelen üniversite öğrencileriyle 09-10 Mart 2018 tarihinde İlim Hikmet Vakfı’nın ev sahipliğinde Kayseri’de yapıldı.

Programa Genel Başkanımız Mesut Çaça, İlim Hikmet Vakfı yöneticilerinden Osman Gerçek, Atabay Çelik, Mustafa Doğu, Nezir Ergenç, Furkan Karakuş, Hatice Kurt, Rüveyda Şengöz, Fatma Erkan, Yrd. Doç. Faruk Karaaslan, Erdal Bayraktar, Şahin Güven, Ankara sorumlusumuz Furkan Ceylan ve AÖB Sivas sorumlumuz M. Sefa Çakır katıldı.

Genel Başkanınız Mesut Çaça organizasyonunun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek; “Kampüslerde maalesef yeteri kadar bir araya gelinemiyor. Diğer arkadaşlarla irtibatı koparmışız. İnsanlarla irtibat kanalı kurmazsak, kendimizi tek hak anlayışının içinde buluruz. Tesettürlü olmayanlara kucak açmazsak tıkanırız. Bu kapsamda kardeşlik anlayışını yeniden gözden geçirmemiz gerekli. Ahlak, bizim yaptıklarımız değil, Allah’ın emrettiğidir. Bu kapsamda kendimize en önce Kur’an-ı Kerim-i rehber edinmeliyiz. Eğer bir yerde zulüm varsa ve sessiz kalınıyorsa orada ahlaksızlık var demektir. Hiçbir zaman zulme ve ahlaksızlığa karşı susmamalıyız’’ dedi.

İlim Hikmet Vakfı yöneticilerinden Mustafa Doğu ise konuşmasında şu mesajları verdi: “Dava insanın uğrunda her şeyini feda edebileceği bir ideolojidir. Dava adamı ise inandığı yol üzerine tereddütsüzce gereğini yapandır. Hayatımız boyunca okuduğumuz ve dinlediğimiz her kıssadan bir ders çıkarmamız gerekir. Mesela bir gencin Hz. Yusuf’un yaşadıkları ile imtihan olmaması yahut bir babanın Hz. Nuh’ un imtihanı ile karşılaşmaması mümkün mü? Tüm bu kıssalardan ders çıkarmalıyız. Okuduğumuz ve dinlediğimiz kıssalara bu yönden yaklaşmalıyız. Hiçbir zaman kendimizi sonsuz veya ebedi olarak görmemeliyiz. Yaptığımız hataları azaltmalıyız. Yanlış yapabiliriz, ama bundan geri dönme ve tövbe edebilme erdemliliğini göstermeliyiz. Çünkü sürekli imtihan halindeyiz. İlk önce nefsimizle, sonra şeytanla mücadele edebilmeliyiz. Bir dava adamı her şeyden önce bu ikisi ile mücadele edebilmelidir.’’

İlim Hikmet Vakfı yöneticilerinden Atabay Çelik de, “Bu yürüyüşte bazen duruyoruz ki istişare edelim ve yeni fikirlerle daha farklı ve iyi şeyler yapalım. Bizim kamplarımız sıradan bir salon programı değildir. Çünkü biz burada geleceği konuşuyoruz. Sonuç olarak bizim kamplarımız bir varış noktası değil, daha güçlü bir şekilde yeniden kalkış noktasıdır” şeklinde konuştu.

Kampta ayrıca Ankara sorumlumuz Furkan Ceylan, “Dünü Anlamak Bugünü Yorumlamak”, Yrd. Doç. Faruk Karaaslan ise “Din ve İdeoloji Geriliminde Dava mefhumu’’ konulu konferanslar verdi.

14 üniversiteden yaklaşık 200 öğrenci, çeşitli konuların ele alındığı konferansların ardından Erciyes dağını gezdi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar