Malatya’da Bugünü Konuştuk

“Bugünü Konuşmak” başlıklı öğrenci kampımız 9 farklı üniversiteden 230 öğrencinin katılımıyla Malatya’da yapıldı.

“Bugünü Konuşmak” başlıklı öğrenci kampımız 9 farklı üniversiteden yaklaşık 230 öğrencinin katılımıyla 10-11 Mart 2018 tarihlerinde Malatya’da yapıldı.

Meşale Derneği konferans salonunda yapılan kampımız Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Sonrasında AÖB sinevizyon gösterimi oldu. Daha sonra sırasıyla Malatya Bölge Kız Başkanımız Sümeyye Yel, Anadolu Öğrenci Birliği kız teşkilat başkan yardımcımız Sevgi Şişman, Malatya Erkek Bölge Başkanımız Yasir Bozkurt, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Meşale Derneği başkanı Tamer Çalhan selamlama konuşmalarını yaptılar.

Selamlama konuşmalarının akabinde “Dünü Anlamak Bugünü Yorumlamak” üst başlıklı panelin moderatörlüğünü H:Nebi Sağlam, “Günümüzü Şekillendiren Yeni Dinamikler” isimli sunumu Ersin Eryılmaz ve “İslami Hareketin Yeni Metodu” isimli sunumu ise Suat Arıkan tarafından yapıldı. Ersin Eryılmaz, bugünden bahsedebilmek için son bir asırlık döneme bakılması gerektiğini söyleyerek sunumuna giriş yaptı. Ve sözlerine şu şekilde devam etti: “İslam ümmetinin başsız kaldığı zor süreçlerden sonra, 20.yüzyılın ikinci yarısından sonra topraklarda bir şeyler depreşmeye başladı. Tevhidi duruş, nebevi mücadele merkezli hareketler yeniden yeşerdi. İran Devrimi ile birlikte batı emperyalizmine karşı bir umut ışığı ortaya çıktı. Ve bugünün ruhunu oluşturan dinamikler ise; İslam ümmetinin Türkiye’ye biçtiği rol ve 15 Temmuz ruhudur” dedi. Suat Arıkan ise sunumunda şu ifadelere yer verdi: “ İslami hareketin yeni metodunda, her şeyde vahyi referans almalıyız. Olayları akıl süzgecinden geçirmeliyiz. Gerçekleri görerek hareket etmeliyiz “dedi.

Oturumun ardından sonra Anadolu Öğrenci Birliği Başkanımız Mesut Çaça selamlama konuşması yaptı. Çaça konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Biz Anadolu Öğrenci Birliği olarak bu yıl Türkiye’de bugünü konuşmaya başladık.

Bizim buradaki asıl muradımız sizlerin birbiriyle kardeşane bir şekilde, samimi bir şekilde ünsiyetinizi arttırmanız ve bunu bulunduğunuz yerlere taşımanızdır. Bireysellikten öte birliktelik ruhunu yakalamış, tabiri caizse bir zincir gibi birbirine tutunmuş bireylerle bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bizim sanata, edebiyata, estetiğe önem vermemiz gerekir. Buradan da bir değişime adım atarsak Allah orayı bereketlendirecektir.”

Selamlama konuşmasından sonra Suriyeli öğrencimiz Ahmet Ebu Hande “Anlatacak Bir Hikayem Var” başlıklı bölümde hikayesini bizlerle paylaştı.

Daha sonra “Düşüncede ve Eylemde Erdemli Toplum” üst başlıklı panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Prof.Dr.Ekrem Atalan yaparken, “İnsanın İçindeki Peygamber; Vicdan, İrade,Ruh” başlığını Mustafa Kayan, “Medeniyetin Yapı Taşları; Edebiyat, Sanat,Estetik” başlığını Duran Boz, “Erdemli İnsan; Bilgi, Bilinç, Hikmet” başlığını ise Prof.Dr.Mehmet Önal sundu.

Panelin akabinde erkek öğrenciler Battalgazi’yi, kız öğrenciler de sanat sokağını gezdi. Gezinin akabinde öğrenciler arasında yapılan hasbihaller ile kampın birinci günü sona erdi.

Kampın ikinci gününde erkek öğrencilerin yer aldığı kampta, “İnsani Değerlerimiz ve Duruşumu” üst başlıklı öğrencilerin yer aldığı panel yapıldı. Panelin akabinde kitap kritiği gerçekleştirildi. Kız öğrencilerimizin yer aldığı kampta ise Suriyeli olan Suzan Wafai ve Marah Kasmo hikayelerini bizlere anlattı. Akabinde Vandalizm, dünya vatandaşlığı, özgürlük ve cinsiyet rolleri başlıklı atölye çalışmaları yapıldı.

Program toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

 

 

 …

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar