Trabzon’da “Kent Mimarisi ve İslam” Anlatıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Trabzon Temsilciliğimiz 17 Mart günü Trabzon İyilik-Der Temsilciliğinde; konuşmacı Sosyolog Doç. Dr. Alev ERKİLET´in katıldığı ´KENTİ DİNLEMEK´ başlıklı bir konferans düzenledi.

Konferans Kız Öğrenci Komisyonu üyesi Fevza Demir´in yaptığı Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Karadeniz Teknik üniversitesi kız öğrenci başkanımız Esma PEKER açılış ve selamlama konuşmasını yaptı. Peker, açılış konuşmasında, “Öncelikle Biz Kimiz-Neler Yapıyoruz” başlığı altında Anadolu Öğrenci Birliği´nin amaç ve misyonunu kısaca anlattıktan sonra Kız Öğrencileri Komisyonu olarak Trabzonda İyilik ve Marufa dair yaptıkları çalışmalar hakkında dinleyicilere detaylı bilgi verdi. Peker konuşmasını iyi dilek ve temennilerle bitirdi.

Daha sonra “Kenti Dinlemek” başlıklı konferansını sunmak üzere konuşmacı Sosyolog Doç. Dr. Alev ERKİLET sözü aldı. Erkilet, konuşmasında kısaca şunları söyledi;

“-Kent toplumsal değerlerimizin cisimleştiği yerdir. Değerlerden bağımsız uzmanlar tarafından üretilen yer değildir.

-Bizim degerlerimiz ise “Tevhid ve Adalet” ile maddi temeller üzerine oluşmaktadır. Bu maddi temeller Osmanlı döneminde sadelik ve gösterişten uzak işlevsellik ön planda olan yapılardır. Biz buna yükseliş dönemi Topkapı Sarayı ve çöküş döneminde gösterişe ve süslemelere daha çok önem verilmiş olan Dolma Bahçe Sarayı´nda görüyoruz… İslam mimarisi toplumun ihtiyacına binaen faaliyet gösterir, biz buna örnek olarak sadaka taşlarını verebiliriz.

-21. yy´da mimariler bu değerlerden uzak kapitalist sisteme göre inşaa edilmeye başladı. Ya biz mekanı üretiriz ya da mekan bizi üretir. Bu dönemde mekan bizi üretiyor…..

-Kenti değerden farksız algılama eğilimimiz var. Fakat kent toplumsal değerlemizin cisimleştiği yerdir.”

Dedikten sonra dua ve iyilik temennileriyle konuşmasını bitirdi.

Konferansın sonraki bölümünde ise; Trabzon Boztepe şehir seyir terasında konuşmacı katılımcılara şehri izleyerek şehre dair paylaşımlarla hasbihal ettiler. Bu arada ikram edilen leziz çayın sonrasında program iyi dilek ve temennilerle son buldu.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar