Gaziantep Ortaöğretim Şubemiz Hizmetiçi Pogramı Düzenledi

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi eğitimcilere yönelik hizmetiçi eğitim programı düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi Ortaöğretim Birimi 20 Ekim Cumartesi günü eğitimcilere yönelik hizmetiçi eğitim programı düzenledi. BEKAM Konferans Salonunda yapılan hizmetiçi eğitim programına AÖB Ortaöğretim Birimi Başkanı Adem Er, komisyon üyeleri ve eğitimciler katıldı.

Hizmetiçi eğitim programında bir konuşma yapan AÖB Ortaöğretim Birimi Başkanı Adem Er, “Ne kadar genci sözün hakikatiyle buluşturabilirsek yarınlara o kadar umutla bakabiliriz. Sanatla, sporla, medyayla gençleri buluşturmamız gerekiyor. Sadece tuşlara basan bir nesil değil, iyi spor yapan, iyi gitar çalan, kendini bir alanda uzmanlaştıran ve bunu ahlakıyla buluşturan gençleri yetiştirmemiz lazım. İnsanlar madenler gibidir. Bizler o madenleri keşfedebilmeliyiz. O madenlerle uğraşacak gücümüzün olması gerekiyor. Bazen bakarız ki yetiştirdiğimiz öğrenciler yetiştirenden daha öne geçmiştir. Bizim ana hedefimiz de bu. Bizler sadece günü kurtaran değil de yarınları emanet edebileceğimiz nitelikli gençleri yetiştirmeliyiz” dedi.

Konuşmanın ardından eğitim yöneticisi Mesut Aydağ, “Gençlerle İletişim Teknikleri ve Uyum” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Aydağ sunumunda insanların hız ve haz çağında yaşadığını belirterek; “Hız ve haz çağında yaşıyoruz. Yavaş olan hiçbir şeye biz de dâhil tahammül edemiyoruz. Bize zevk vermeyen hoşlanmadığımız hiçbir şeye tahammül etmiyoruz. Bu çağı kısaca görsel kültür çağı olarak da adlandırabiliriz.

Bugün sizlerle ortaöğretim çalışmalarında gençlerle diyaloglarımızda nelere dikkat etmemiz gerekir onun üzerinde duracağız. Hz. Peygamber insanları İslama davet ederken herhangi bir yaş, herhangi bir cinsiyet, herhangi bir toplumsal konum, sosyolojik durum gözetmedi. Her insana İslam davetini ulaştırdı. Bu İslam davetine ilk olumlu tepki verenler hep gençler oldu. Birkaç sahabenin ihtida ettiklerindeki yaşlarına bakacak olursak, örneğin Hz. Ali efendimiz 10 yaşında idi, Zeyd bin Harise 15 yaşında, Abdullah ibni Mesud, Zubeyr bin Avvam 16 yaşında idi. Erkam bin Erkam mümin olduğunda kendisi 17 yaşında ve mescidi haramın çok yakınında bir evi vardı. Bu evi Müslümanların toplanması, buluşması, Hz. Peygamberin nasihatleri için tahsis ediyordu. Evini Hz. Peygamber kullansın diye sonuna kadar müminlere açıyordu. Daru’l Erkam dediğimiz bu yer Müslümanların bugüne kadarki hikâyelerinde çok önemli bir yer tutuyor. Bizler de bu gençleri bu çağda da yetiştiren ortamların adaylarıyız. Biz Hz. Peygamberin davasını devam ettiren neferleriz” dedi.

Sunumun ardından sanat, spor ve medya tanıtımı yapıldı. Ardından geçen yılın faaliyet raporu okundu. Programın son bölümünde atölye çalışmaları yapıldı. Dört bölümden oluşan atölye çalışmalarında; Semt çalışmaları, okul çalışmaları, ders grupları ve ortaokul birimi çalışmaları irdelendi. Atölye çalışmalarında istasyon modeli tekniği uygulandı. Program atölye çalışmalarının sunumunun ardından sona erdi.

 …

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar