Gençler İle Hasbihal

 

Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen Gençler ile Hasbihal programına bu hafta Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir konuk oldu. Geçmişten Geleceğe Vakıf Kültürü başlığı ile 25 Ekim Cuma günü Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan hasbihale Bülbülzade Vakfı Başkan Yardımcısı Yunus Atilla Hamallar, Bülbülzade Vakfı Yurtları Genel Müdürü Sıddık Akdoğan, AÖB Gaziantep Yönetimi ile Gaziantep ve Kilis’ten çok sayıda öğrenci katıldı.

Aldemir, geçmişten günümüze vakıf kurumunun sürecinden bahsettiği sunumunda özetle şunları söyledi: “Bilenler yol alır bilmeyenler korkar. Bilgi için yatırım yapmak gerekir. Bunun için atalarımız mektepler, medreseler, rasathaneler kurmuştur. Bizim tarihimizde özellikle medrese ile rasathane yan yana yapılmıştır. Ne zaman bilim ilimden koparılmış böyle garip bir durum ortaya çıkmıştır. Dünyevi olan ile uhrevi olan, dünyevi ilimler ile uhrevi ilimler, dini ilimler ile fenni ilimler. Bunlar aslında tevhidi parçalamaktan farksızdır. Bilgi parçalanamaz tıpkı tevhid gibi, tarih gibi, insan gibi. Bunu parçalayamazsınız.

Cemil Meriç diyor ki: “Osmanlı bir vakıf medeniyetidir, bir vakıf uygarlığıdır. Bunu öyle bir sistematize etmiş ki verdiği sistemle kurduğu yapılar bugün hala ayakta.” İlber Ortaylı Osmanlıyı tarif ederken, ‘Fukara-perver bir medeniyettir’ diyor. Kimse aç kalmazdı. Dünyanın gezginleri, sürgünleri gelir burada aş bulur, ekmek bulurdu. Hatta göçmen kuşlar için dahi kurulmuş vakfiyeler vardır. Veya meyvesi olmayan ağaçların bakımı, onarımı için vakfiyeler vardır. Biz böyle bir vakıf kültüründen gelirken niye bu hale düştük? Bunu konuşup, kafa yormamız gerekiyor. Amerika’daki vakıf sistemi Osmanlı sisteminden alınmış. Tarih birbirine devrederek gidiyor. Biz tarih sahnesine yeniden çıkmaya çalışırken Osmanlı’dan başlamayacağız. Tarihimizden de güç alarak dünyadaki iyi örnekleri alıp onun üstüne bir şeyler koymalıyız.

Buralara kolay gelmedik, bir hikâyemiz var bizim. Bizim tarihimizde hanlar, hamamlar tekkeler, yollar, çeşmeler insanın ihtiyaç hissettiği her şey bir vakfiyedir.” dedi. Sunum karşılıklı soru cevapların ardından sona erdi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar