“Bilgi, Birliktelik ve Erdem” Temalı Adana Bölge Kampı Gerçekleştirildi

Adana Bölge Kampı, 12 ilden 250 üniversite öğrencisinin katılımıyla 9-10 Mart tarihlerinde Adana’da gerçekleştirildi.

 

Adana Bölge Kampı, “Bilgi, Birliktelik, Erdem” 12 ilden yaklaşık 250 üniversite öğrencisinin katılımıyla 9-10 Mart tarihlerinde Adana’da Ülfet Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yemenli misafir üniversite öğrencisi Muhammed Hadi’nin yaptığı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan kamp programı, daha sonra Anadolu Öğrenci Birliği’nin tanıtım sinevizyonunun izlenmesi ile devam etti.

Kabinde ise selamlama konuşmalarına geçildi. Sırasıyla Anadolu Öğrenci Birliği Adana İl Danışmanı Yakup Kölay ile Yönetim Kurulu Üyelerimiz Şeyhmus Sarıdoğan ve Halime Binbir birer selamlama konuşması yaptı. Konuşmalarında Anadolu Öğrenci Birliği’nin özelde öğrenci bireylerde oluşturmak istedikleri ufka vurgu yapan hatipler, belirli periyotlarla düzenledikleri kamp programlarında birçok ilden üniversite öğrencileri bir araya gelerek gerek ülkemizin gerekse de tüm dünya coğrafyalarında var olan problemlere çözüm arayışı içerisinde bulunduklarının altını çizdi.

 

Yapılan selamlama konuşmalarının ardından ise sunuma geçildi. İlk sunumda söz alan Dijital Haçlı Seferleri ve Dijital Psikolojik Devrim kitaplarının yazarı Yıldız Teknik Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Murat Dağıtmaç “Dijital Dünya ve Sanal Gerçeklik Kıskacında Gençlik” adlı interaktif bir sunum icra eti. Dijital olan sanal alemin artık adeta dijital bir din haline geldiğini belirten Dr. Dağıtmaç, “ülkemizde günlük sosyal medya kullanımı kişi başına ortalama 3 – 4 saattir, iletişimsizlikten dolayı eskiden insanların kümes diye tabir ettiği evlerden artık şimdi hücre diye tabir edilebilecek evlerde yaşadığını, insanların karşılıklı olarak kurmuş olduğu her iletişimin kalbine ve geleceğine dokunduğunu, gençlerin dijital dünyada bu dijital dine bağlı kalmasının en büyük sebebinin daha fazla çalışmamaktan kaynaklanmaktadır” dedi.

Sunumuna gençlerin de aktif katılımını sağlayan Dr. Dağıtmaç konuşmasının akabinde var olan sosyal mecraları kullanırken dikkatli ve seçici olmanın gerekliliğine de değindi. Dr. Murat Dağıtmaç’a teşekkür plaketi Genel Başkan Yardımcımız Melih Ay tarafından takdim edildi.

 

Verilen aranın ardından ikinci olarak Eğitimci Eşref Şahin’in “Yerlilik ve Özgünlük Meselemiz” adlı sunumuna geçildi. Müslüman zihin ve Müslüman şahsiyetin konum ve yer açısından yüklenen sorumlulukları vardır diyen Eğitimci Şahin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “yaşanan bir şuur zayıflığı ve zafiyeti vardır, tarihin aktif bir rolü olduğumuzu hatırlayıp bugünü anlamalı ve geleceğe yön vermeliyiz, zihin ve beden yorgunluğu çağa verilecek sağlıklı bir cevaba karşı en büyük dirençtir, tarihsel süreçte tarihi tecrübe ve oluşumlarda bu tarihsel tecrübeyi doğru bir perspektif ile yorumlamaktan ve zihinleri inşa etmekten uzağız, Müslüman olarak var olup var kaldığımız sürece insandan topluma doğru yeniden kurumsallaşmalarda Müslümanca zihniyetler oluşturarak tarihimize ve yaşadığımız çağa ışık tutabiliriz, özümüz ne kadar güçlüyse sözümüz o kadar ses getirir, özüne yönelen ve var olan bireyler zindanlarda hapsolmuş zihinlerle yaşanılan çağa hâkim olurlar.”

 

 

 

Zihinsel şizofreni yaşamaktayız diye Şahin, “zihinsel ve ideal hayatımızı sosyal ve reel olan hayatımıza aktarabilmemiz için ortak bir zeminde buluşturmamız gerek, uyanışın şifresi de budur. Bu da derin bir idrak ile gerçekleşir. Yaşanan problemlerin büyük bir çoğunluğu kendimizden kaynaklı değil batı kaynaklı problemlerdir. Aynı şekilde çözülmeyen sorunlara çözemeyen fikirler de batı kaynaklı, batı zihni ürünü olan çözümler olduğu için problemler kalıcı ve büyük etki yaratmaktadır” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Eşref Şahin’e sunumundan ötürü plaket takdimini ise Anadolu Öğrenci Birliği Adana Bölge Başkanı Şeyhmus Sarıdoğan verdi.

Günün üçüncü sunumunu ise Konya Ekim Der YK Başkanı Necmettin Erbakan Üniversitesi Temel İslam Bilimleri Öğr. Gör. Salih Zeki Keş yaptı. Müslümanın kimliği Kur’an’dır diyen, Salih Zeki Keş, sözlerini şu şekilde devam ettirdi. “Erdemli toplum şahsiyetli bireylerden oluşur, kişiliğimiz ve şahsiyetimiz bizim asıl kimliğimizdir, şahsiyet kalbimizin portresidir, şahsiyetimizin yaratılış amacına uygun bir şekilde kalbimize örtü olacak bir imajı olmalıdır, şahsiyet bize yol aldırır, erdem ise bize varılması gereken yolu gösterir.” Konuşmasının ardından Salih Zeki Keş’e ise plaketi Eğitimci Hasan Aras tarafından takdim edilerek semineri için teşekkür edildi.

Kısa bir aranın ardından öğrenciler 12 grup halinde atölye çalışmalarına geçerek belirlenen başlıklar hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Verilen aranın ardından ise ezgi sanatçısı Seyhan Anmaç, salonda kampa katılan öğrencilere canlı ezgiler seslendirdi. Evlere misafir edilen öğrencilerin ev sahipleriyle buluşturulmasından sonra ilk gün etkinlikleri sona erdi.

Bölge Kampı’nın ikinci gün programları moderatörlüğünü Arş. Gör. Muhammed Talha Takız’ın yaptığı panelle başladı. Cebrail Polat’ın “Geçmişin Örnekliği Geleceğin İnşası”, Muhammed Şamil Kılıçparlar’ın “Biz Gençleri Nasıl Bir Gelecek Bekliyor” ve İsmail Kurt’un “Üniversitelerdeki İslami Hareket ve Çalışmalarımız” başlıklı sunumlar ile başladı.

Tebliğ, dünya köprüsünden geçmek ve cennete girmenin anahtarıdır, üniversiteler sadece meslek edinme yerleri değildir gibi konulara vurgu yapılan konuşmalar yapan öğrenciler dinleyicilerden büyük beğeni topladı. Konuşmaların ardından hatiplere plaketleri verildi.

İkinci günün ikinci programı ise Eğitimci Nihat Aydoğmuş’un moderatörlük yaptığı öğrenci sunumu ile sürdü. “Tecrübe Paylaşımı” başlığı altında Aykut Erol ve Merve Şahin, “Kardeşlik Sofrası” başlığında Rümeysa Kızıl, “İyilik Elçileri” başlığında Hacer Akkuş ile “Kudüs ve Mescid-i Aksa Bizim Neyimiz Olur” başlığı altında Büşra Nur Dilek birer sunum gerçekleştirdi. Sunumların akabinde programa ara verildi.

İkinci günün son sunumunu ise Anadolu Platformu İcra Kurulu üyesi ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar tarafından “Sivillik ve Kuşatıcılık Meselemiz” başlığı altından yapıldı.

 

Programların ardından kampın sonuç bildirisi okunarak toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar