Gaziantep Temsilciliğimiz Hidayet Tuksal ile Söyleşi Gerçekleştirdi

Gaziantep Temsilciliğimiz 9 Mart Cumartesi günü kültür evinde Hidayet Şefkatli Tuksal ile
‘Eylemde ve Söylemde Ataerkillik’ üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

Hidayet Tuksal konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “İnsanların kendisine saygı duyması çok büyük bir erdem fakat bunun dışında zulme uğrayan uğratan kişi olmayacaksınız.

Özellikle kadınların yetiştirilme tarzı katlanma üzerine, sabretmek üzerine. Sürekli uyum sağlamak zorundadır. Kadınlardan hep bunlar bekleniyor. Erkekler ezilmesin diye kadınların ezilmesi hoş görülüyor. Burada kadınların şuna inanması lazım her zaman bir çıkış yolu vardır.

Toplumsal cinsiyet her zaman gündemimizde olan bir konu 60’lı yıllarda ortaya çıkmış. Aristo kadınlara “eksik insan” derken, kadını meşhur Pandora kutusu benzetmesi gibi kötülüklerin olduğu kutu şeklinde benzetmişler.
Toplumsal cinsiyet rejimi: İnsanların cinselliği üzerine konulan tutum. Toplumsal cinsiyet bağlamında yapılabilecek şeyler, insan bedeninin sahip olduğu olanaklara bağlıdır.
Toplumsal cinsiyet meselesi çevre ve kültür tarafından empoze ediliyor. Daha doğmadan,  doğduktan sonra etki altında kalıp ,toplumsal cinsiyet sorunu ortaya çıkıyor. Toplumsal cinsiyetin rolleri değişebiliyor. Aslında kadın erkek fıtratı diye bir şey yok. İnsan fıtratı diye bir şey var. Toplumsal ve biyolojik cinsiyet inşadır, kurgudur.”

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar