Ali Bardakoğlu İSAR Topluluğumuz İle Buluştu

İstanbul Üniversitesi İSAR Öğrenci Topluluğumuz 16. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun katılımıyla “Fıkıh Nedir? Ne Değildir” başlıklı konferans gerçekleştirdi.

Program sunucunun açılış konuşması ile başladı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Sözü alan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu kısaca din kavramının tanımını yaparak; dinin merkezinde iki kaynağın bulunduğunu bunların da iman ve ibadet olduğunu ifade etti. Dini ilimleri kavrayabilmek ve tam olarak anlayabilmek için hicri takvime göre ilk 3 asrı bilmemiz gerektiğinden ve dini ilimlerin kaynağını ilk 3 asrın oluşturduğundan bahsetti. Dinin evrenselleşmesinin tabe-i tabiun neslinden sonra başladığından ve bu dönemden sonra dinin bir medeniyet haline getirildiğinden bahsetti. Fıkhın genel bir tanımını yaparak; “Kur’an’a ve sünnete aykırı olmaksızın insanların kendi kültürleri ve hayat tarzları çerçevesinde ilişki kurma sanatı” olduğunu ifade etti. Fıkhen yalnızca metne bağlı kalmanın bizi selefilik ve tarihselcilik gibi anlayışlara götürdüğünü, bunun ciddi bir problem olduğunu ve re’y fıkhında ısrar etmemiz gerektiğini söyledi. Geçmiş dönemlerde yaşamış Müslümanların anlayışlarına göre değil de günümüz döneminin şartlarına ve ihtiyaçlarına yönelik bir fıkıh anlayışı geliştirmemiz gerektiğinden ve dinin yaşanılan çağa göre şekillendiğinden bunun isminin de fıkıh olduğundan bahsetti. Fıkhın merkezinde Ebu Hanife’nin olduğundan daha sonra gelen fakihlerin genelinin de Ebu Hanife’nin kavillerine cevap verme gayesinde olduklarını belirtti.

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Son olarak hocaya hediye takdimi yapılarak program nihayete erdi.

 

 …

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar