“Bilgi, Birliktelik, Erdem” Temalı Van Bölge Kampı Gerçekleştirildi

“Bilgi, Birliktelik ve Erdem” üst başlıklı Anadolu Öğrenci Birliği Van Bölge Kampı 23 – 24 Mart 2019 tarihlerinde Vanda gerçekleştirildi.

Hakkari, Bitlis, Muş, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan ve Van illerinden öğrencilerin katılım sağladığı Bölge Kampının ilk gününe Yüzüncü Yıl Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

Kampın 1. Gününde Hafız Muhammed Furkan ALTIOK’un Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından; Kars üniversite başkanımız Emrullah TURAN, Hakkari üniversite başkanımız Agit KAÇAR, Iğdır üniversite başkanımız Emrah ÇALIŞKAN, Ardahan üniversite başkanımız Aydın ÖZGÖKÇE, Bitlis temsilciliğimizden Cihat ÖRÜN, Van üniversite başkanımız Hüseyin BOZ, Gökkuşağı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Burhan İÇGÜLEÇ ve Yönetim Kurulu üyemiz Nurullah ÇEVİK selamlama konuşmaları yaptı.
Daha sonra Genel Başkanımız Mesut ÇAÇA Yeni Zelanda’da menfur saldırıyı tel’in ederek katliamda şehit olan Davut Nebi’nin son sözleri olan “ Hello Brather” ile konuşmalarına başladı. “ Dünya insanları ortak iyi ve ortak akıl etrafında elbet bir gün beraberce hareket edecektir. Bizim gibi gençlik hareketleri iyiliği örgütlemek ve insanların vicdanını harekete geçirmek gibi ulvi bir görevi üstleniyor. Bu yüzden kampüsler bizim evimiz,ocağımız mektebimizdir.” İfadelerini kullandı.
Selamlama konuşmalarının ardından oturumlar, atölye çalışmaları ve hasbihal gerçekleştirildi.
Moderatörlüğünü Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi Mustafa AYDIN’ın yaptığı I. Oturumda Muş Alparslan Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ayhan ERCÜMENT “Yerlilik ve Özgünlük Meselemiz” konulu konuşma yaptı. Muş Lale-Der Başkanı İrfan AY ise “Sivillik ve Kuşatıcılık Meselemiz” konulu konuşma gerçekleştirdi.
Yerlilik ve Özgünlük Meselemiz konulu konuşmasında Dr. Ayhan ERCÜMENT: “ Yabancılaşmaya karşı tepki olan ‘Yerlilik’ tarihsel ve toplumsal harekete karşı bir temizlik ve aynı zamanda kendini farklı kılma anlayışıdır.”
Sivillik ve Kuşatıcılık Meselemiz konulu konuşmasında İrfan AY: “Kelimelerin anlamını yitirdiği, kavramların anlam kaymasına uğradığı Mekke’nin oligarşi sisteminde, vahiy getirdiği yeni kelime ve kavramlarla cahiliyenin karanlık toplumuna ışık tutmuştur ”

Moderatörlüğünü; Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencisi Hüseyin BOZ’un yaptığı II. Oturumda Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mirpenç AKŞİT “Doğu ve Batı İlişkileri Çerçevesinde Medeniyet Kavramının Analizi” konulu konuşma yaptı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa TATAR ise “Dijital Dünya ve Kitle İletişim Araçları Kıskacında Gençlik” konulu konuşma yaptı.

Doğu ve Batı İlişkileri Çerçevesinde Medeniyet Kavramının Analizi konulu konuşmasında Dr. Mirpenç AKŞİT : “Batı İslamdan aldığı “medeniyet” kavramını zamanla sömürgeciliğin bir aracı olarak kullanmaya başlamıştır ve bu kavramı kendine saklayıp kendisinden olmayana yaşama hakkı tanımlamıştır. ”
Dijital Dünya ve Kitle İletişim Araçları Kıskacında Gençlik konulu konuşmasında Dr. Mustafa TATAR: “İnsan sosyal bir varlıktır”. İnsanın insanca edinimler elde etmek ve insani özellikler kazanmak için insani etkiletişime geçmesi yani sosyalleşmesi gerekir. Bu noktada kitle ileti araçlarına, dijital medya araçlarına telefona tablete televizyona bağımlılık insanı insan yapan etkenlerden uzaklaştırır. ”

2. oturumun ardından tüm katılımcılar küçük çalışma gruplarına bölünerek atölye çalışması gerçekleştirdi. Çalışmada katılımcılar ile “davet ve tebliğ, ders halkaları, makale okumaları, kitap tahlilleri, sosyal ve kültürel faaliyetler, kampüs faaliyetleri ve öğrenci toplulukları” konuları hakkında konuşuldu.
Atölye çalışmalarının ardından Tarihçi Yazar Hüseyin ÖZHAZAR tarafından “Muhasebe ve İnşa” konulu hasbihal gerçekleştirildi.
Hüseyin ÖZHAZAR: “İslam dünyasının en büyük eksiklerinden biri “nitelikli insan”. Müslümanların bu anlamda Peygamber s.a.v.’ın “Allah’ım iki Ömer’den biriyle bu dini güçlendir” duasıyla yola çıkıp yeni Ömerler yeni nitelikli insanlar araması gerekli.”
İkinci gün moderatörlüğünü Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrencisi Adem BEGEÇASLAN’ın yaptığı üçüncü oturumla başladı.
Moderatörlüğünü; Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrencisi Adem BEGEÇASLAN’ın yaptığı üçüncü oturumda Eğitimci Fırat KIRANŞAL “İslam Dünyasının Siyasi ve Kültürel Durumu” konulu konuşma yaptı. Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Yunus KAPLAN ise “Müslümanların Entelektüel Alanda Çölleşmesi” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Müslümanların Entelektüel Alanda Çölleşmesi Dr. Yunus KAPLAN : “Entelektüel: varlıkla eşyayla kurulan temasın içselleştirilmesi neticesinde üreten, bilen bilerek düşünen demektir. Fransızcadan bize geçen bu kelimenin bizdeki karşılığı münevver, aydındır. Günümüzde müslamanlar entelektüel olma yolunda kavram ve hakikatleri, üretilen bilgileri bilimsel olarak ifade etmeli, düşünce dünyamızı oluşturan aydınları tanıyıp sahip çıkmalı .”ifadelerini kullandı.

Son olarak Van temsilciliğimizden Esma BENEK sonuç bildirgesini okumasının akabinde kampımız hatıra fotoğrafı ile son buldu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar