Yeryüzünün Gençleri Adana’da Buluştu

Yeryüzü Gençlik Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın üçüncüsü 14-15 Aralık tarihlerinde Adana’da gerçekleştirildi.

Yeryüzü Gençlik Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın üçüncüsü 14-15 Aralık tarihlerinde Adana’da gerçekleştirildi.

Yeryüzü Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, İyilik Derneği ve Yüreğir Belediyesi işbirliği ile organize edilen buluşma, Ülfet Derneği ev sahipliğinde Adana’da, Türkiye’nin farklı şehirlerinde öğrenim gören 58 ülkeden 322 uluslararası öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İki gün süren buluşmanın ilk gününde açılış ve selamlama konuşmaları, interaktif tanışma etkinlikleri ile misafir öğrencilerin konuşmacı olduğu paneller gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasında Ülfet Derneği Yön. Kur. Başkanı Gazi Kılıçparlar, yeryüzünün değişik renklerini Adana’da bir araya gelmiş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Ülkemizde yaklaşık 150 bin civarında misafir öğrenci öğrenim görmektedir. Bugün Adana’da yapmış olduğumuz bu buluşma çerçevesinde de 58 ülkeden 350 civarında öğrenci ile bir aradayız. Ülkemizde eğitim gören sizler yaklaşık 5 yıl burada kalmaktasınız.Bizler de bu kapsamda kaldığınız bu süreç içerisinde sadece kampüslerde değil, sizleri sivil halkımızın içerisinde, evlerimizde ağırlamak düşüncesindeyiz. Destek olan herkese teşekkür ediyoruz. İnanıyoruz ki bu çalışmalarımız yakın gelecekte ülkemize olumlu katkılar sunacaktır” dedi.

Selamlama konuşmalarında Genel Başkanımız Muhammed Fatih Eren ise, “Bizler ayrı kalmışız ama ayrılmamışız. İyiliği, adaleti sadece kendimiz için değil, tüm insanlık için istemişiz. Gayemiz tüm farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmek, daha güzel, daha yaşanabilir, daha özgür bir dünyadır” ifadelerini kaydetti.

Buluşmamız tanışma etkinliklerinin ardından ‘Bir Hareket Modeli Olarak Birliktelik’ üst başlıklı uluslararası öğrencilerin sunum gerçekleştirdiği panel ile devam etti.

İlk günün sona ermesinin ardından buluşmaya katılan tüm misafir öğrenciler, Ülfet Derneği gönüllüsü olan altmıştan fazla ailenin evlerine misafir oldu.

Buluşmanın ikinci günü gruplar halinde ayrılan öğrencilerin gerçekleştirdiği atölye çalışması ile başladı.Akabinde Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir “Sınır Tanımayan Sorumluluklarımız” başlıklı bir hasbihal gerçekleştirdi.Aldemir, konuşmasında; Ülkelerimiz farklı olabilir tenlerimizin rengi farklı olabilir adlarımız farklı olabilir ama insan şu gök kubbenin altında hep insandır.Duyarlı davranmak elini taşın altına koymaktır ve sorumluluk almaktır. Bir taraftan üzerimizdeki örtüyü kaldıracak, bir taraftan toplum ile aramızdaki perdeyi kaldıracak imkanlar ve mükemmel aramalıyız.
Ve şu unutulmamalıdır ki İslam dünyasındaki acıları bizim duyarsızlığımız tetiklemiştir.Bunun için öncelikle Allah ile olan amaçlı bir bağımız olmalıdır ve bu yolda sabır dayanıklılık ve hedefli olmak en önemli sahip olmamız gereken vasıflardandır ifadelerini kaydetti.

Buluşma hasbihalin ardından hatıra fotoğrafı ve Adana şehir ve kültür gezisi ile sona erdi.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar