Bursa Bölge Kampımızı Gerçekleştirdik

Bursa Bölge Kampımızı 7 – 8 Mart tarihleri arasında Manisa’da gerçekleştirdik.

Bursa Bölge Kampımızı 7 – 8 Mart tarihleri arasında Manisa’da gerçekleştirdik.

10 ilde okuyan 120’den fazla üniversiteli öğrencinin katıldığı kampımız iki gün sürdü. Kur’anı Kerim tilavetiyle başlayan kampımız açılış ve selamlama konuşmalarıyla devam etti.

Selamlama konuşmasında kürsüye gelen Teşkilat Birimi Başkanımız Yusuf Öcal, “Büyük bir birliktelik ve inanmışlık örneği sergileyerek her sene yapmış olduğumuz kamplarda yine bir aradayız. Çoğunluğun amaçsız, gayretsiz bir ömür tükettiği günümüzde bizler dert edindiğimiz ilkeler çerçevesinde bir başlık belirleyip var olan problemlere beraberce çözüm üretmeye çalışıyoruz. Kıymetli olan da bu zaten. Kötülüğün ve münkerin beraberce hareket ettiği bir zeminde iyiliğin ve hayrın bireysel çabalarla inşa edilmesi oldukça güçtür. Dolayısıyla çalışmalarımızın, gayretlerimizin bereketlenmesi ve toplumda bir karşılık bulup yer edinmesi için birlikte ve teşkilatlı bir şekilde hareket etmemiz lazım. Bunu sağlamanın en önemli yolu işlerimize kıymet ve değer katacak yol arkadaşlarımızla istişare etmektir. Yani sınıfımızda, okulumuzda veya ilimizde eksik görüp tamamlamak için karar verdiğimiz sorunları mutlaka istişare ekibimize danışıp yükün altına birlikte girmeliyiz.” diyerek konuşmasına başladı. Türkiye’nin dört bir yanında aynı derdi, aynı davayı yüklenmiş insanların varlığından mutlu olduğunu dile getiren Öcal, “Dert edindiğimiz şeyleri tanış olmadan nihayete erdiremeyiz.” dedi ve sözlerini sonlandırdı.

Arayış içerisinde olduklarını dile getiren Genel Başkanımız Muhammed Fatih Eren “Kimimiz kendini, kimimiz sorumluluklarını hatta kimimiz ayetleri aramaya devam ediyor, O’na hakkıyla iman edebilmek için. Evet, hepimiz bir anlam arayışı içerisindeyiz, eşrefi mahlukat olarak yaratıldığına inandığımız insan kimdir sorusunun cevabını arıyoruz. Birey olarak bizleri kim yarattı, neden yarattı ve bizden istenilen kaçınılmaz sorumluluklar nelerdir mesela? ‘İçinizde hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten alıkoyan bir topluluk bulunsun. İşte bunlar kurtuluşa erenlerdir.’ (Ali İmran 104) ayeti bizlere ne anlatıyor? Bu soru zihnimizin bir köşesinde daima diri kalmalı diye düşünüyorum.” diyerek ekledi. Müslümanların halifesi olduğu yeryüzüne karşı sorumluluklarına dikkat çeken Genel Başkanımız Muhammed Fatih Eren küresel ısınmayı, geri dönüşüm problemlerini, doğal kaynakların kullanımı ve korunmasını, çevre kirliliğini Müslümanların daha çok konuşması gerektiğine vurgu yaptı. Eren, kendilerinin ghettolarına çekilerek topluma bir fayda sağlayamayacaklarına dikkat çekerek, “Kendi gettolarımıza çekilerek, toplumdan uzak bir İslami faaliyet sürdürülemez. Toplumsal bir değişimi ve dönüşümü istiyorsak bizzat sosyal hayatın içinde yer almalı, kolektif çabalarla bunu gerçekleştirebilmeliyiz. İşte bu yüzden buradayız, Kayseri’deyiz, Malatya’da, Adana’da, Antep’te, Bursa’da ve Van’da. Aradığımız manayı bulmak ve sorumluluklarımızı idrak ederek insiyatif almak için. Bu bağlamda;

Yol yürürken bizi değerli kılacak yol azıklarımız ne olmalı? Nelerden uzak durmalıyız? Neyi güncellemeliyiz? Neleri ısrarla yapmaya devam etmeliyiz? Sorunları kendimiz kalarak nasıl aşarız, nasıl çözeriz? Hangi iyilikleri topluma taşıyacağız? Hangi kötülükle mücadele edeceğiz?

Yahya Kemal’in dediği gibi ‘Devam ederken değişebilmeli/Değişirken devam edebilmeliyiz.’ İşte ancak o zaman insanlığın içerisinde bulunduğu krizlere çözümler arayabilir, hayırda yarışabilir, daha nitelikli, insanların yetişmesine vesile olabilir, Cenabı Hakkın eşrefi mahluk iltifatına mazhar olabiliriz.” sözlerini noktaladı.

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından kampımız Bireysel Muhasebe ve Sorumluluklarımız üst başlıklı birinci oturumla devam etti. İnsanın Anlam Arayışı konulu sunumu Prof. Dr. Mustafa Tekin, İnsanın Yeryüzü ile İlişkisi ve Sorumlulukları sunumu ise Arş. Gr. Seracettin Eryaman anlattı. Oturumun moderatörlüğünü ise Ahmet Karakaş yaptı.

Birinci oturum arasından sonra Öğrenci Sunumları yapıldı. Öğrenci Sunumlarında Uluslararası Öğrenci Sunumunda Hindistan’daki Müslümanlar başlığıyla Jasim Abdul Jaleel Akkattu’yu, Kardeşlik Sofrası Sunumda Yaşar Okullu’yu, TeknoFest Sunumda ise Burhan Salık’ı dinledik.

Kampımız, Birliktelik Anlayışımız ve Toplumsal Sorumluluklarımız üst başlığı altında ikinci oturumla devam etti. Necdet Tuncer moderatörlüğünde başlayan panelde Birlikte Var Olmanın Kültürü ve Ahlakı konuyu Doç. Dr. Mehmet Ulukütük, Sosyal Sorumluluk Kültürel ve Evrensel Farkındalık konusunda Prof. Dr. Ali Büyükaslan’ı dinledik.

İkinci oturum sonunda kampımızın birinci günü sona erdi. Öğrencilerimiz Mana-Der gönüllülerinin evlerine konuk oldular.

Asr Suresi Bağlamında Zaman ve Mekan üst başlığıyla ikinci gün, üçüncü oturumla başladı. Oturumu takiben atölye çalışmalarının yapıldığı kampımızda Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir’in hasbihallerini dinledik.

Kampımız hatıra fotoğrafının çekimiyle son buldu.

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili yazılar